Nie żyje aktor z ”Klanu”, „Na wspólnej” i „Złotopolskich

Zmarł Paweł Sanakiewicz, aktor znany z takich seriali jak: „Złotopolscy”, „Klan”, czy „Na Wspólnej”. O śmierci artysty poinformował Teatr Bagatela w Krakowie.

Kim był Paweł Sanakiewicz?

Paweł Sanakiewicz był absolwentem Wydziału Aktorskiego na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W całej swojej karierze aktorskiej pracował w takich teatrach jak: Bagatela w Krakowkie, im. Słowackiego w Krakowie, im. Żeromskiego w Kielcach oraz im. Ostrewy w Lublinie.

Ponadto aktora można było oglądać także na szklanym ekranie. Sanakiewicz zadebiutował w 1980 roku w filmie Lecha Majewskiego- „Rycerz”. Pojawił się także  w takich produkcjach jak: "Kornblumenblau" Leszka Wosiewicza, "Nie było słońca tej wiosny" Juliusza Janickiego, "Na łaskawym chlebie" Tadeusza Lisa.

 Zagrał również epizodyczne role w takich serialach jak: „Złotopolscy”, „Klan”, Na Wspólnej”, „Pierwsza Miłość”, „Julia”, czy „Miasto Skarbów”.

Wielu fanów filmów animowanych z pewnością kojarzy głos Pawła. Aktor użyczał głosu wielu postaciom w bajkach. Jego głosem mówili między innymi: Prosiak z „Krów na wypasie”, James Sullivan w „Potworach i spółce”, Spawalski z "Robotów", a także wcialał się w postacie z takich produkcji jak: ”Auta”, „Dżungla”, czy „Rogate ranczo”.

W 1994 roku Sanakiewicz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina, a w 1995 roku podczas obchodów 109. rocznicy otwarcia gmachu Teatru im. Ostrewy w Lublinie, odebrał  odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

W sierpniu aktor obchodził jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

Nie żyje Paweł Sanakiewicz

Paweł Sanakiewicz zmarł 8 września, a o jego śmierci poinformował Teatr Bagatela zamieszczając wpis na swoim oficjalnym koncie na Facebooku. Miał 69 lat.

 Wiadomość, która do nas dotarła dziś rano przepełniła nas bólem i olbrzymim żalem. Odszedł wybitny, mądry, pełen charyzmy i uroku Aktor i Człowiek – czytamy w poście.

Przyjaciele z teatru wspominają aktora:

Dżentelmen i mentor. Mistrz ubarwiający nasze życie teatralnymi anegdotami, był pełnym pasji i przywiązania do najbliższych, niezwykłym przyjacielem, kolegą, aktorem. Sanak! Bez Ciebie będzie pusto w teatrze…

 

Nigdy nie odpuszczał. Nie chodził na artystyczne skróty

Udostępnij: