Nie żyje dziennikarz TVP!

Świat mediów obiegła smutna wiadomość o śmierci Edwarda Kozaka, wybitnego dziennikarza od lat związanego z telewizją. Ceniony dziennikarz, reportażysta i były redaktor naczelny TVP3 Katowice zmarł w wieku 77 lat.

Nie żyje Edward Kozak!

W wieku 77 lat odszedł Edward Kozak, ceniony dziennikarz, reportażysta i były redaktor naczelny TVP3 Katowice. Smutną informację o jego śmierci przekazało czasopismo "Info&Tips". Redakcja, z którą Kozak był związany przez ostatnie lata, przekazała doniesienie o jego odejściu. W oficjalnym poście na Facebooku pisma możemy przeczytać:

„Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że odszedł nasz redakcyjny kolega, wybitny dziennikarz i przyjaciel Edward Kozak. Edi, będzie nam Ciebie bardzo brakować. Do zobaczenia, Przyjacielu!” – czytamy w pożegnalnym poście redakcji „Info&Tips”.

Kim był Edward Kozak? Życie i kariera

Edward Kozak, urodzony w 1946 roku, zdobył wykształcenie m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytecie Warszawskim. Jego kariera obejmowała różne obszary mediów, a szczególnie w latach 80. był pionierem polskiej telewizji śniadaniowej. Pojawiał się na ekranie w soboty, prowadząc program rozrywkowo-informacyjny. Kozak był również autorem programów regionalnych w TVP Katowice, zajmując się zarówno tematyką rozrywkową, jak i reportażową. Jego aktorski talent zaprezentował się m.in. w komedii Janusza Kidawy "Sprawa się rypła".

Zdjęcie Nie żyje dziennikarz TVP! #1

Dziennikarz brał udział w kluczowych wydarzeniach społecznych i politycznych na przełomie lat 80. i 90. Był także twórcą pierwszej polskiej telewizji śniadaniowej, emitowanej w soboty w TVP Katowice, przyciągającej przed ekrany setki tysięcy widzów.

ZOBACZ TAKŻE: Rewolucja w szkole! Od września mają się pojawić 3 nowe przedmioty?!

Miał niezwykle barwne życie

Życie Edwarda Kozaka, pełne wzlotów i upadków, było barwne. Jednym z najważniejszych momentów w karierze Kozaka był wywiad z seryjnym mordercą Joachimem Knychałą, znanym jako "wampir ze Śląska". Na podstawie tego rozmowy powstała książka "Pamiętnik wampira", a także dokument "Wampir". Telewizja Discovery Historia przypomniała tę sprawę w serialu "Seryjni mordercy", gdzie Kozak ujawnił kulisy pracy nad książką i współpracę ze śledczymi.

W późniejszym okresie Edward Kozak związany był z telewizją Rondo, gdzie był redaktorem naczelnym i prowadził autorski nocny program "Videopiraci". Program ten składał się głównie z przebitek i fragmentów zagranicznych produkcji, prezentowanych w nietypowej porze, a wzbogacanych o charakterystyczny komentarz Kozaka.

Śmierć Edwarda Kozaka to stratą dla polskiego świata dziennikarskiego, a jego wkład w rozwój telewizji śniadaniowej i reportażowej zostanie z pewnością doceniony przez wielu współpracowników i widzów.

Udostępnij: