Nie żyje zdobywca Oscara!

Louis Gossett Jr., zdobywca Oscara, nie żyje. Amerykański aktor, który został uhonorowany za rolę w filmie "Oficer i dżentelmen", zmarł w wieku 87 lat. Informację o jego śmierci podała Agencja AP.

Louis Gossett Jr. zmarł w wieku 87 lat!

 Louis Gossett Jr, amerykański aktor, który został uhonorowany za rolę w filmie "Oficer i dżentelmen", zmarł w wieku 87 lat. Rodzina oświadczyła, że aktor zmarł w Santa Monica w Kalifornii w piątek rano. Na razie nie ujawniono przyczyny jego śmierci.

Zdjęcie Nie żyje zdobywca Oscara! #1

Zdobywca Oscara nie żyje!

Był drugim czarnoskórym aktorem w historii, który otrzymał Oscara, po legendarnym Sidneyu Poitierze, który został nagrodzony niemal dwadzieścia lat wcześniej. Jego nagrodzoną rolą było bezlitosne szkolenie kandydatów na oficerów w filmie "Oficer i dżentelmen".

„Przede wszystkim było to ogromne potwierdzenie mojej pozycji jako czarnego aktora – napisał aktor w swoich wspomnieniach z 2010 roku pod tytułem „Aktor i dżentelmen”. Dodał, że zdobycie Oscara nie zmieniło faktu, że wszystkie jego role były drugoplanowe.

Louis Gossett Jr.- życie i kariera

Louis Cameron Gossett przyszedł na świat 27 maja 1936 roku w dzielnicy Coney Island na Brooklynie, w stanie Nowy Jork. Jego rodzicami byli Louis Senior, tragarz, oraz Hellen, pielęgniarka. Później dodał "Jr." do swojego imienia, aby oddać hołd ojcu.

Swoją karierę aktorską rozpoczął od roli skrzypka w znanym miniserialu "Korzenie" z 1977 roku, który ukazywał tragiczne aspekty niewolnictwa. Za występy w telewizyjnych filmach i serialach otrzymał siedem nominacji do nagrody Emmy. Zwycięstwo przyniosła mu rola w "Korzeniach".

ZOBACZ TAKŻE: Uwaga na bukszpan w wielkanocnym koszyczku!

Inną znaną rolą Gossetta Jra był pułkownik Charles "Chappy" Sinclair w filmie "Żelazny orzeł", który stał się hitem na rynku kaset VHS, podobnie jak "Top Gun". W filmie tym pomagał on zadziornemu synowi pilota w misji ratowania pojmanego ojca.

W trakcie swojej ponad 60-letniej kariery aktorskiej Gossett Jr. wcielił się w wiele pamiętnych postaci. Oprócz Oscara, za rolę w "Oficerze i dżentelmenie" zdobył Złoty Glob. Otrzymał także nagrodę Emmy za swoją rolę w telewizyjnej "Historii Josephine Baker".

Był nominowany do nagrody Emmy osiem razy, ostatnio w 2020 roku za rolę w serialu HBO "Watchmen". Otrzymał także nominację do Złotej Maliny za występ w trzeciej części "Szczęk".

Aktor do końca był aktywny zawodowy. Jeszcze nie tak dawno pojawił się w musicalu "Kolor purpury". W przygotowaniu jest jeszcze co najmniej kilka projektów z jego udziałem.

Podczas swojej kariery zaprzyjaźnił się z Jamesem Deanem i zdobywał umiejętności aktorskie pod okiem takich mistrzów jak Marilyn Monroe, Martin Landau i Steve McQueen w Actors Studio pod kierownictwem Franka Silvera..

Udostępnij: