Zmarł polski aktor: “"Odszedł nad ranem"

Nie żyje Marek Kołaczkowski, aktor związany z wieloma lokalnymi teatrami. Informację o śmierci artysty przekazał Teatr Mały w Łodzi. Zmarłego pożegnali jego byli współpracownicy.

Kim był Marek Kołaczkowski? 

Marek Kołaczkowski, urodzony 25 marca 1941 roku w Milanówku, był uznanym polskim aktorem teatralnym, którego artystyczna kariera rozpoczęła się 11 kwietnia 1964 roku na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 1964-1968 był związany z tym teatrem, a jego talent szybko otworzył mu drogę do kolejnych scen teatralnych w Polsce.

W latach 1968-1969 występował w Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, a następnie, od 1969 do 1993 roku, był jednym z kluczowych aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jego kariera kontynuowała się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie występował w latach 1995-2009, a także w Teatrze Powszechnym w Łodzi w 2008 roku.

Od 2009 roku Marek Kołaczkowski pełnił funkcję współzałożyciela i wicedyrektora Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi, instytucji, którą pomógł założyć i którą współkierował na zasadach społecznych. W 2007 roku, wraz z Mariuszem Pilawskim, założył Stowarzyszenie Komedia Łódzka im. Ludwika Benoit, pełniąc funkcję wiceprezesa. Stowarzyszenie to było także organizatorem Teatru Małego w Manufakturze.

Marek Kołaczkowski był cenionym członkiem Związku Artystów Scen Polskich, gdzie otrzymał Odznakę ZASP na 100-lecie tej organizacji. W swojej bogatej karierze aktorskiej zagrał niemal 100 ról, prezentując swoje umiejętności na licznych scenach teatralnych.

Poza działalnością aktorską, Marek zasłużył się jako animator kultury teatralnej, szczególnie poprzez propagowanie polskiej klasyki literackiej oraz sztuki teatralnej wśród dzieci. Wraz z żoną Jadwigą założył anglojęzyczne przedszkole na łódzkim Teofilowie, gdzie przez ponad 20 lat promował "sztukę pierwszego kroku teatralnego".

W 2024 roku Marek Kołaczkowski świętował 60 rocznicę pracy zawodowej, będąc nie tylko wybitnym aktorem, ale i inspirującym mentorem dla młodych pokoleń miłośników teatru.

Zdjęcie Zmarł polski aktor: “"Odszedł nad ranem" #1

Nie żyje Marek Kołaczkowski

Informacje o śmierci aktora przekazał Teatr Mały w Łodzi, która zamieścił post na swoim oficjalnym profilu na Facebooku: 

Otrzymaliśmy smutną wiadomość. Marek Kołaczkowski odszedł nad ranem 12 maja 2024 roku. Dziękujemy za wszystkie chwile, które wspólnie spędziliśmy. Niezliczone rozmowy. Twój uśmiech i ogromną radość życia. Żegnaj Marku, przyjacielu… – napisano w zamieszczonym poście na Facebooku. 

"

Udostępnij: