To, co miało być kolejnym ekscytującym startem w rajdzie samochodowym, zamieniło się w koszmar, który na zawsze odmienił życie Macieja Krzysika z Nysy. Tragiczny wypadek, który wydarzył się 12 października podczas 5. Rajdu Nyskiego, odebrał mu zdrowie, sprawność, a przede wszystkim – bliskiego przyjaciela.
- Sekundy, które zdecydowały o wszystkim
- Walka o życie i nadzieja na przyszłość
- Potrzeba ogromnej pomocy
Sekundy, które zdecydowały o wszystkim
Maciej – doświadczony pasjonat motorsportu, który od 2003 roku startował w rajdach w Polsce i Czechach – pełnił rolę pilota. Wraz z kierowcą, Arturem Sękowskim, tworzyli zgrany zespół. Podczas ostatniej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski doszło do tragedii – samochód stanął w płomieniach.
Artur zginął na miejscu. Maciejowi cudem udało się wydostać z ognia. Jego ciało było jednak poważnie poparzone, a życie wisiało na włosku.
Walka o życie i nadzieja na przyszłość
Z ciężkimi oparzeniami twarzy, kończyn, a także głębokimi obrażeniami dróg oddechowych, Maciej został przetransportowany śmigłowcem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, a później do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Przez ponad półtora miesiąca znajdował się w śpiączce farmakologicznej, a lekarze nie dawali mu dużych szans na przeżycie.
Cudem się udało. Ale kosztem niewyobrażalnym – konieczna była amputacja obu dłoni, a całe ciało Macieja wciąż wymaga specjalistycznego leczenia.
Potrzeba ogromnej pomocy
Dziś Maciej walczy o drugie życie – życie w nowej rzeczywistości, pełnej bólu, rehabilitacji i ogromnych wydatków. Aby móc odzyskać choć część samodzielności, potrzebuje:
- nowoczesnych, bionicznych protez obu rąk – jedynej szansy, by mógł ponownie jeść, pisać czy sam się ubierać,
- kosztownych operacji plastycznych twarzy,
- intensywnej i długotrwałej rehabilitacji,
- ciągłej opieki specjalistycznej po ciężkich oparzeniach.
Koszt leczenia i powrotu do możliwie normalnego życia to setki tysięcy złotych. To kwota nieosiągalna bez pomocy innych.
Maciej założył zbiórkę, by móc sfinansować leczenie i rehabilitację. Każda złotówka ma znaczenie, a każde udostępnienie zwiększa szansę na to, że uda mu się wrócić do godnego życia.
🔗 Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/maciej-krzysik