Dom

Kiedy powinno się ubrać choinkę na święta?

Oczywiście nie wszyscy stosują się do tej daty, ale według tradycji, przystrojenie drzewka świątecznego powinno mieć miejsce w konkretnym dniu. Kiedy tak naprawdę powinno się ozdobić choinkę na święta?

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowo czas, który dla osób wierzących jest czasem zadumy i oczekiwaniem na przyjście na świat syna bożego. Poza przeżyciem duchowym, bez wątpienia to czas, który dla wielu osób, kojarzy się ze świątecznymi potrawami, przyozdobioną choinką czy oczywiście prezentami.

Chociaż Święta Bożego Narodzenia, czyli Wigilia co roku wypada 24 grudnia, sporo osób nastrają się świątecznie już dużo wcześniej. Poza tym, że ustrajają swoje dom czy mieszkania, oczywiście ubierają między innymi choinkę – wigilijny symbol. Kiedy powinno się ubierać drzewko na święta?

W wielu domach choinka ustrojona jest już 6 grudnia, czyli w Mikołajki jednak warto mieć na uwadze, że nie jest to dzień, w który według tradycji powinno się ozdabiać świąteczne drzewko.

Kiedy ubierać choinkę na święta?

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, z ozdobieniem choinki powinno się czekać do samej Wigilii, czyli do 24 grudnia. Jak się okazuje, Kościół Katolicki zgadza się na wyjątek i dopuszcza możliwość przystrojenia drzewka świątecznego już tydzień wcześniej tj. 17 grudnia.

Zobacz także: Do jakiego wieku dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja?

Będąc przy temacie ozdabiania choinki, warto dodać, do kiedy w naszych domach powinny stać drzewka. Trzymając się tradycji można ją rozebrać w aż trzech terminach:

- po święcie Trzech Króli, czyli po uroczystości Objawienia Pańskiego, ale według innej tradycji należy ją rozebrać przed tym dniem.

- w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli.

- w święto Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego.

Warto dodać, że osoby, które nie kierują się tradycją i trzymają w domu ozdobione żywe drzewko, często pozbywają się choinki w momencie, w którym więdnie i zaczyna zrzucać sporą ilość igieł.

 

Udostępnij: