Dom

Ile zapłacimy w tym roku za choinkę?

Rozważając zakup choinki na Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku, warto przyjrzeć się różnym opcjom i cenom. Choinki, zarówno żywe jak i sztuczne, są dostępne w różnych miejscach i wachlarzu cenowym.

Aktualne ceny choinek w nadleśnictwach

Nadleśnictwa w różnych województwach oferują żywe choinki w różnych przedziałach cenowych. Na przykład Nadleśnictwo Katowice, Runowo i Szubin proponują:

  • Drzewka do 0,90 m: 19 - 36 zł,
  • Drzewka o wysokości 1-1,5 m: 25 - 42 zł,
  • Choinki między 1,60 a 2,50 m: 37 - 50 zł,
  • Drzewka o wysokości 2,60-3,50 m: 50 - 70 zł,
  • Duże choinki (3,6-5 m): 136 - 425 zł.

 

Niektóre nadleśnictwa, jak Nadleśnictwo Babki, oferują rabaty dla kupujących hurtowo (20%) oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (50% przy zakupie jednej choinki).

Ceny sztucznych choinek

Według "Business Insider", sztuczne choinki w sklepach internetowych kosztują od kilkudziesięciu złotych do 1700 zł, w zależności od rozmiaru, gęstości i dodatkowych akcesoriów.

Choinki cięte i w Donicach z dostawą

Portal informacyjny podkreśla, że dostępne są także choinki cięte lub w donicach z opcją dostawy do domu. Na przykład w województwie mazowieckim ceny wynoszą od 199 zł do 339 zł za jodłę kaukaską i od 179 zł do 219 zł za świerk srebrny.

Choinki przy marketach

Na informacje o cenach żywych choinek sprzedawanych przed dużymi marketami trzeba jeszcze poczekać. Ten przegląd daje jasny obraz cen choinek w 2023 roku, pomagając w podjęciu świadomej decyzji zakupowej.

Kiedy ubrać choinkę?

W wielu domach choinka ustrojona jest już 6 grudnia, czyli w Mikołajki jednak warto mieć na uwadze, że nie jest to dzień, w który według tradycji powinno się ozdabiać świąteczne drzewko.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, z ozdobieniem choinki powinno się czekać do samej Wigilii, czyli do 24 grudnia. Jak się okazuje, Kościół Katolicki zgadza się na wyjątek i dopuszcza możliwość przystrojenia drzewka świątecznego już tydzień wcześniej tj. 17 grudnia.

Udostępnij: