W środę 8 grudnia zmarł Sylwester Chęciński – znany i ceniony reżyser. Sylwester Chęciński był znanym i cenionym reżyserem filmowym, twórca trylogii o rodzinach Pawlaków i Kargulów z cyklu "Sami swoi". Artysta zmarł we Wrocławiu mając 91 lat, a o jego śmierci poinformował syn - Igor Chęciński.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku na Lubelszczyźnie. W 1950 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące, a w 1956 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Swój pierwszy film - "Historię żółtej ciżemki" – wyreżyserował w 1961 roku. W kolejnych latach pracował jako zastępca kierownika artystycznego. Zagrał również w jednej komedii "Baśń o ludziach stąd" w 2003 roku. Podczas swojej 45-letniej kariery wyreżyserował 16 filmów fabularnych, a za całokształt twórczości otrzymał Platynowe Lwy na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2014) i Nagrodę Orła za osiągnięcia życia (2017).

Sylwester Chęciński był znany przede wszystkim z wyreżyserowanego filmu „Sami swoi”, kontynuując historię dwóch rodów w kolejnych częściach: "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Grali w nich tacy popularni aktorzy, jak m.in. Wacław Kowalski, Anna Dymna, czy Edward Kłosiński.  Sylwester Chęciński reżyserował przez 45 lat, będąc wielokrotnie odznaczonym i uhonorowanym. Popularność przyniosły mu również inne udane produkcje, m.i.n. "Wielki Szu" oraz opowiadająca o stanie wojennym komedia "Rozmowy kontrolowane" w gwiazdorskiej obsadzie.

O śmierci Sylwestera Chęcińskiego poinformował jego syn – lekarz Igor Chęciński. Do jego śmierci odniósł się również prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zamieszczając zdjęcie ze zmarłym na profilu na Facebooku:

Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi 'Sami swoi', która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. 

NB

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img