JAK UWOLNIC SIE OD PROBLEMÓW I PO PROSTU BYC SZCZEŚLIWYM?

Jest jedna rzecz, której jestem pewien na temat Twoich problemów. Bez względu na to co Cię nie pokoi to wiem, że każdy Twój problem jest związany z czasem. Albo w Twoim życiu wydarzyło się coś czego skutki odczuwasz teraz, albo czujesz się źle z powodu czegoś co dopiero ma nadejść. A więc negatywne emocje jakie towarzyszą Ci w danym momencie są zawsze związane z przyszłością lub przeszłością.

Z przyszłością i przeszłością jest związany pewien paradoks. Otóż zarówno jedno jak i drugie są jedynie naszym wyobrażeniem. Zauważ, że gdy coś stało się w przeszłości to wtedy była to teraźniejszość. Tak samo gdy przyszłość nadejdzie, to również będzie to teraźniejszość.

Tak czy inaczej, skutki jednego i drugiego odczuwasz tylko w teraźniejszości. Można powiedzieć, że jedyne co istnieje, to właśnie teraźniejszość. Jeśli chcesz się oderwać od jakichkolwiek problemów, myśli, czy konfliktów wewnętrznych to kieruj się aktualną chwilą. Skoro wszelkie Twoje problemy są związane z czymś co było, albo z tym co ma dopiero nadejść, to skup się na tym co jest tu i teraz. To co się wydarzyło, tego już nie zmienisz, a to co ma nadejść tak czy inaczej kiedyś nadejdzie. I żadne negatywne emocje, żadna frustracja, czy rozpacz Ci w tym nie pomoże.

Największy błąd jaki popełniamy i który doprowadza nas do największego przygnębienia to właśnie walka z teraźniejszością. Bardzo często chcemy być gdzie indziej niż jesteśmy, czasem nawet w przeszłości lub przyszłości. Jednakże nie możemy nic zrobić, aby tam dotrzeć, co następnie doprowadza nas do frustracji i przygnębienia.

To natomiast bardzo dobrze, bo uświadamia to nam tylko, że aby odczuwać radość i szczęście, to powinniśmy zaakceptować to gdzie jesteśmy teraz, zamiast z tym walczyć. Skoro nie możesz być gdzie indziej i kiedy indziej niż jesteś tu i teraz, to dlaczego stale próbujesz to robić? Jedyne na co masz wpływ i to co powinieneś zrobić dla własnego spokoju, to zaakceptowanie aktualnej chwili.

Kiedy zaakceptujesz swoje tu i teraz oraz przestaniesz usilnie wracać myślami do przeszłości, lub przenosić się do lepszej przyszłości, wówczas zaczniesz odczuwać wewnętrzny spokój, który z kolei jest niezbędny do odczuwania szczęścia i radości. Kiedy całym swoim umysłem skupiasz się na tym co jest teraz, czujesz się lekko i swobodnie. Żeby zrozumieć o czym mówię, musisz przekonać się o tym na własnej skórze.

Pomyśl sobie o miejscu w którym teraz przebywasz i o tym co robisz, bez oceniania i osądzania. Skup całą swoją uwagę na swoim tu i teraz. Nie poświęcaj ani jednej myśli na to co było ani na to co będzie. Czy w tym momencie towarzyszy Ci jakiś problem? Czy boli Cię coś związanego tylko i wyłącznie z teraźniejszością? Jeśli tak, to znaczy, że w dalszym ciągu postrzegasz rzeczywistość przez pryzmat przyszłości lub przeszłości.

W całej tej filozofii chodzi o to abyś cokolwiek robił, robił to z pełnym skupieniem i poświęceniu każdej myśli na wykonywaną przez Ciebie aktualnie czynność. Nieważne czy jesteś w pracy, czy oglądasz telewizje i pijesz samotnie trzecie piwo, poświęć się tej czynności w 100% i nie oceniaj jej przez pryzmat tego co się kiedyś wydarzyło lub tego co ma się dopiero wydarzyć

Nie chodzi o to abyś nigdy nie myślał o tym co było, ani nie przejmował się tym co będzie. Rób to, ale tylko wtedy kiedy naprawdę jest Ci to potrzebne. Kiedy musisz zaplanować sobie dzień, lub gdy wyciągasz wnioski z popełnianych błędów. Jednakże nie odlatuj myślami w kierunku „gdybym tylko postąpił wtedy inaczej…” lub „Matko! A co będzie jeśli…”. Są to postawy sprawiające, że czujesz się w danej chwili bardzo źle, a nie wprowadza niczego dobrego.

Myśl o przeszłości i przyszłości tylko i wyłącznie wtedy gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, w każdym innym wypadku skup się na tym co w danej chwili robisz i gdzie jesteś. Dzięki temu zaczniesz żyć lekko i swobodnie, a z czasem staniesz się naprawdę szczęśliwą osobą.

Powodzenia!

psychologiarozwoju.pl

+
Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img