Osiem rodzajów miłości według starożytnych Greków

Starożytni Grecy wyróżnili osiem rodzajów miłości, których doświadczamy na różnych etapach życia. Sprawdź, z jakim typem uczucia Ty masz do czynienia!

Osiem rodzajów miłości według starożytnych Greków

Miłość niejedno ma imię, wiedzieli o tym starożytni Grecy, którzy wyróżnili kilka rodzajów tego uczucia:

Agape- miłość bezwarunkowa

Uznawana jest za najwyższą formą miłości. Agape przyjmuje postać duchową i jest jednym z najbardziej niezwykłych rodzajów tego uczucia. To bezinteresowne, altruistyczne i bezwarunkowe uczucie, które wymaga wzniesienia się na wyżyny. Jednak niewielu ludzi wydaje się być zdolnym do odczuwania tego rodzaju miłości…

Philautia- miłość własna

Philautia to miłość do siebie samego, która jest konieczna, żeby czuć się szczęśliwym. Gdy nie kochamy, nie akceptujemy i nie doceniamy siebie, tak naprawdę nie możemy pokochać drugiego człowieka.

Philia- miłość braterska

Tego rodzaju miłości doświadczamy z najbliższymi, zwłaszcza przyjaciółmi. To przyjaźń, oddanie, lojalność, poczucie więzi, wspólne doświadczenia, pragnienie spędzania czasu razem. To miłość pozbawiona fizycznej sfery, uczucie czysto platoniczne.

Storge- miłość rodzinna

Storge to podobny rodzaj miłości do Philia, z tym że odczuwamy ją w gronie rodzinnym. To uczucie, jakie rodzice odczuwają do swoich dzieci, dzieci względem swoich rodziców oraz rodzeństwo wobec siebie. To silna więź i zażyłość oraz poczucie przynależności pomiędzy członkami rodziny.

Ludus — radosna miłość

Ludus to miłość radosna, szczęśliwa, figlarna, którą kojarzymy z pierwszym zauroczeniem. To uczucie, które rozkwita na początku związku i zazwyczaj jest krótkotrwałe.

Eros- miłość erotyczna

Eros to namiętność, pasja i pożądanie. To uczucie prowadzi do utraty kontroli i szaleństwa zmysłów. Kojarzy się z fizycznym pożądaniem i cielesnym pragnieniem. To potężny ogień, który może bardzo szybko zgasnąć, aby go utrzymać potrzeba głębszych form miłości.

Pragma- stabilna miłość

To miłość, która jest obecna w związkach o długim stażu. To stabilne, trwałe i silne uczucie, oparte na poczuciu bezpieczeństwa, zaufaniu, zaangażowaniu i chęci bycia ze sobą na dobre i na złe.

Mania- szalona miłość

To miłość związana z obsesją, szaleństwem i nieokiełznanymi emocjami. Bywa zaborcza, zazdrosna, kontrolująca i toksyczna. Gdy obdarzymy kogoś takim uczuciem, może to przybrać dramatyczny obrót.

Udostępnij: