13 pouczających cytatów z książki „Pinokio” Carla Collodi’ego

„Pinokio” jest powieścią dla dzieci, która w pełnej wersji ukazała się w 1883 roku. Wyjątkowa historia drewnianego chłopca jest doskonale znana dzieciom, jak i dorosłym.

Między dobrem a złem

Historia Pinokia jest smutną, ale piękną powieścią. Pokazuje, jak miłość rodzica jest w stanie wiele znieść. Pinokio, jako drewniany chłopiec miał tylko jedno marzenie, aby stać się prawdziwym człowiekiem. Jednak po drodze popełnił błędy, za które musiał ponieść karę. W końcu zrozumiał, że jego egoistyczne podejście raniło tych, którzy chcieli dla niego jak najlepiej. Dzięki temu jego marzenie się spełniło i stał się prawdziwym chłopcem.

Bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku, często pokusy biorą górę i zapominamy o tych, którzy nas kochają. Popełniamy błędy i ranimy innych, ale ważne jest, aby uczyć się na swoich potknięciach.

Oto 13 pouczających cytatów z „Pinokia”

Chłopcy, którzy opiekują się swymi biednymi i chorymi rodzicami, zasługują na pochwałę i miłość, nawet wtedy, gdy nie zawsze stanowią wzorzec posłuszeństwa i dobrego zachowania.

Nawet jako dzieci musimy przyzwyczajać się do każdego jedzenia, bo nigdy nie wiadomo, co nas w życiu czeka!

W przyszłości bądź roztropny, a szczęście uśmiechnie się do ciebie.

Jeśli praca Cię męczy, mój chłopcze, zabawiaj się ziewaniem i oby przyniosło Ci ono szczęście!

Głód jest najlepszą przyprawą!

Biada chłopcom, którzy nie chcą słuchać rodziców i uciekają z domu! Nigdy nie będą szczęśliwi, a gdy staną się starsi, gorzko tego pożałują.

Nie słuchaj tych, którzy obiecują, że z dnia na dzień staniesz się bogaty, mój chłopcze. Zazwyczaj są to głupcy albo oszuści!

Złe towarzystwo prędzej czy później sprawi, że stracisz miłość do nauki. Pewnego dnia sprowadzą cię na złą drogę

Kłamstwa, mój chłopcze, można poznać w jednej chwili. Są dwa rodzaje kłamstw – jedna mają krótkie nogi, a inne długie nosy. Twoje należą do tych drugich.

Głód nie jest powodem, żeby zabierać coś, co jest cudzą własnością. 

Umarli nie mogą się bronić, najlepiej zostawić ich w spokoju!

Żebrać mogą tylko starzy albo chorzy (...) Wszyscy inni powinni pracować.

Jeśli praca Cię męczy, mój chłopcze, zabawiaj się ziewaniem i oby przyniosło Ci ono szczęście!

ZOBACZ TAKŻE:  6 życiowych cytatów z filmu „Titanic”

Udostępnij: