Książka wydana w 2011 roku pod tytułem „Genialna przyjaciółka” autorstwa Eleny Ferrante to podróż do lat 50. ubiegłego wieku i zaprasza czytelników do poznania niesamowitej przyjaźni, która rozwijała się w ciężkich powojennych latach. Pochłaniająca powieść, która pozostaje w pamięci na długo.

Przyjaźń sprzed lat

Elena, 60-letnia kobieta, dowiaduje się o zaginięciu jej dawnej przyjaciółki. Po kobiecie nie ma żadnego śladu, ale Eleny to nie dziwi, wiedząc, że jej przyjaciółka w końcu wykonała swój dawny plan zniknięcia ze świata i ukrycia wszystkich dowodów swojego istnienia. Decyduje się na opowiedzenie ich przyjaźni, która rozpoczęła się wiele lat temu, kiedy obie kobiety były jeszcze małymi dziewczynkami. Elena zabiera w przeszłość, do Neapolu w latach 50. kiedy ludzie szukali sposobu na życie i próbowali powrócić do normalności po wojnie. To tam zaczyna się niesamowita przygoda przyjaciółek, których sama relacja również posiadała wiele kolorów.

 

Poznaj 6 prawdziwych cytatów z książki

 

1#

Każdy ludzki gest, słowo czy nawet westchnienie zawiera w sobie ślad popełnionych zbrodni i występków.

 

2#

(...) dobro ma posmak zła, chociaż zło kusi dobrem.

 

3#

Czy to w górę, czy w dół, zawsze pociągało nas to, co nas przerażało, co wprawdzie istniało przed nami, ale zdawało się czekać od zawsze właśnie na nas.

 

4#

Dorośli, w oczekiwaniu na przyszłość, poruszają się w teraźniejszości, przed którą było jakieś wczoraj lub przedwczoraj czy zeszły tydzień. O tym, co było jeszcze wcześniej, często wolą nie myśleć. Dzieci nie wiedzą, czym jest dzień wczorajszy czy przedwczorajszy albo jutrzejszy. Wszystko jest teraz: ulica, brama i schody; matka jest teraz i ojciec; teraz jest dzień i teraz jest noc.

 

5#

Marzenia, które urodziły mi się w głowie, depczę teraz nogami.

 

6#

Nigdzie nie jest napisane, że nie może ci się udać.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img