Autobiografia Gregory’ego Davida Robertsa, która została wydana w 2003 roku pod tytułem „Shantaram” to podróż do życia samego autora, który po napadzie na bank uciekł z australijskiego więzienia i spędził kolejne 10 lat w Indiach.

Co jest ważne w życiu?

Książka jest zaproszeniem do przeżyć i doświadczeń Robertsa, który jako buntownik nieustannie szukał atrakcji. Opowiada o swoich stycznościach z mafią, handlem narkotykami, podrabianiem paszportów i uczestnictwie w wojnie w Afganistanem. Te jednak doświadczenia posiadają nieco głębszy przekaz.

 

Autor przedstawia, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Jakie wartości i mądrości uczymy się poprzez doświadczenia. Jak z wielu perspektyw można spojrzeć na świat. Ukazuje również obraz codzienności ludności zamieszkałej w Indiach, a to wszystko opisał w towarzystwie humoru.

 

Poznaj 10 mądrych cytatów z książki

 

1#

Przeznaczenie zawsze daje ci dwie drogi - tę, którą powinieneś pójść i tę, którą idziesz.

 

2#

Los daje nam wszystkim trzech nauczycieli, trzech przyjaciół, trzech wrogów i trzy wielkie miłości. Jednak ta dwunastka nigdy nie wydaje się oczywista i nigdy nie wiemy, kto jest kim, dopóki ich nie pokochamy, nie opuścimy lub nie zaczniemy z nimi walczyć.

 

3#

Sen to miejsce, gdzie spotykają się pragnienia i obawy. Kiedy pragnienia i obawy są dokładnie tym samym, taki sen nazywamy koszmarem.

 

4#

Najgorsze co nas spotyka, zawsze uderza w tę część nas, która chce kochać świat.

 

5#

Co lepiej charakteryzuje gatunek ludzki, okrucieństwo czy zdolność odczuwania za nie wstydu? To przebaczenie czyni nas tym, czym jesteśmy. Bez przebaczenia nasz gatunek doprowadziłby się do zagłady podczas niekończących się aktów zemsty. Bez przebaczenia nie byłoby historii. Bez przebaczenia nie byłoby sztuki, bo każde jej dzieło jest w jakiś sposób dziełem wybaczenia. Bez tego marzenia nie byłoby miłości, bo każdy akt miłości jest w pewien sposób obietnicą wybaczenia. Żyjemy, bo możemy kochać, a kochamy, bo potrafimy wybaczać.

 

6#

Tyle tylko, że dusza nie zna kultury. Nie zna narodu. Nie ma koloru, akcentu ani tradycji. Dusza jest wieczna. Dusza jest jedna. A kiedy serce przeżywa chwilę prawdy i smutku, duszy nie da się uspokoić.

 

7#

(...) nie ma ludzi dobrych i złych. Tylko czyny mają w sobie dobro lub zło. Istnieją dobre i złe czyny. Ludzie to tylko ludzie - to, co robią lub czego nie chcą robić, wiąże ich z dobrem i złem.

 

8#

Gdybyś był szczęśliwy, naprawdę szczęśliwy, przez jedną chwilę, ale od samego początku wiedział, że to się skończy smutkiem i przyniesie ból, czy wybrałbyś to szczęście, czy je ominął?

 

9#

Nie zdajemy sobie sprawy, jaką przyjemnością jest posługiwanie się własnym językiem, dopóki nie zostaniemy zmuszeni do jąkania się w cudzym.

 

10#

Mężczyźni zdradzają swoje myśli - odwracając wzrok, a uczucia - wahając się. Z kobietami jest dokładnie na odwrót.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img