Wydana w 2020 roku książka Olgi Tokarczuk pod tytułem „Czuły narrator” to pierwsza jej pozycja po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. W swojej pracy otwiera czytelnikom drzwi na kulisy pisarzy, gdzie możemy bliżej poznać jej twórczość, a także zapoznać się z przeróżnymi myślami na temat świata oraz człowieka.

Twórczość od drugiej strony

Olga Tokarczuk w swojej pracy opisuje, w jaki sposób powstają niesamowite historie charakterystycznych bohaterów, które pochłaniają nasze serca. Proces różnych historii, wartości, światopoglądów, motywów i ogólnej fabuły, która wiąże się w jedną spójność. Autorka przedstawia ten mały eksperymentalny świat, w którym dzieje się wiele, a wszystko po to, aby zachwycić czytelników literaturą.

 

Poznaj 7 cytatów z książki - o świecie i człowieku

 

1#

Wierzę, że nasze życie jest nie tylko sumą zdarzeń, lecz skomplikowanym splotem sensów, które tym zdarzeniom przypisujemy.

 

2#

Podróż to także podbój. Kiedy ruszamy w drogę, postępuje wraz z nami nasz ocean znaczeń, pojęć, stereotypów, nawyków myślowych. Jego fale skutecznie zalewają to, co znajdujemy na zewnątrz siebie.

 

3#

Świat tworzą relacje między podmiotami - to one nadają mu sens, a jednocześnie podważają jego podejrzaną prostotę.

 

4#

Życie tworzą wydarzenia, lecz dopiero wtedy, gdy potrafimy je zinterpretować, próbować zrozumieć i nadać im sens, zamieniają się one w doświadczenie. Wydarzenia są faktami, ale doświadczenie jest czymś niewyrażalnie innym. Doświadczenie jest faktem poddanym interpretacji i umieszczonym w pamięci. Odwołuje się także do pewnej podstawy, jaką mamy w umyśle, do głębokiej struktury znaczeń, na której potrafimy rozpiąć nasze życie i przyjrzeć mu się dokładnie.

 

5#

Nie ma chyba innego, skuteczniejszego sposobu, żeby na jakiś czas przestać być sobą i stać się kimś, kim na co dzień nie jesteśmy. [...] Czytając, uczestniczymy w życiu kogoś innego i stajemy się nim. Patrzymy jego oczami, odbieramy świat jego zmysłami, myślimy jak postać, która ciągnie nas za sobą.

 

6#

Poczucie skończoności wszystko banalizuje, ponieważ tylko to, co nie poddaje się naszemu poznaniu, może wzbudzać nasz entuzjazm i zachować cudowny status tajemnicy.

 

7#

Wszyscy jesteśmy swoi, więc każde zło, jakie wyrządzamy innym, wyrządzamy sobie.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img