Pierwsze wydanie miało miejsce w 1942 roku. Clive Staples Lewis, autor Opowieści z Narnii, tym razem prezentuje „Listy starego diabła do młodego”. Jest to książka, która zmusza każdego do refleksji na temat wiary, otaczającego nas świata oraz własnych decyzji.

Sposoby kuszenia

Krętacz, doświadczony diabeł, który doskonale wie, jak kusić ludzi do popełniania złych czynów, uczy swojego bratanka, Piołuna, jak zostać dobrym diabłem. W korespondencji między diabłami ukazane są sposoby i techniki, w jaki sposób człowiek decyduje się na zło. Jak dokonać tego, aby każdy odsunął się od swoich przekonań i nigdy do nich nie wrócił.

 

Książka, która ukazuje, jak każdy z nas mierzy się z chwiejnością naszych przekonań – czy wyrzec się własnych wartości i przekonań? A może pozostać przy nich?

 

Oto 8 refleksyjnych cytatów

 

1#

Doprawdy, najpewniejszą drogą do Piekła jest droga stopniowa – łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów.

 

2#

Wszyscy śmiertelnicy mają skłonność do stawania się tym, pod co się podszywają.

 

3#

W świecie cywilizowanym nienawiść w rodzinie uzewnętrznia się zwykle w wyrażeniach, które napisane wydawałyby się całkiem niewinne, lecz wypowiedziane są takim tonem lub w takim momencie, że niewiele różnią się od uderzenia w policzek.

 

4#

Piekło musimy przedstawić jako stan, gdzie każdy jest wiecznie zajęty swoją własną godnością i awansem, gdzie każdy ma do kogoś pretensje i gdzie każdy pochłonięty jest śmiertelnie poważnymi uczuciami zazdrości, własnej ważności i urazy.

 

5#

Przez cnotę pokory, jak zresztą przez wszystko inne, Nieprzyjaciel pragnie odwrócić uwagę człowieka od niego samego, a skierować ją ku Sobie i ku bliźnim. Całe to poniżenie i znienawidzenie samego siebie ma ostatecznie zmierzać wyłącznie do tego celu. Jeśli tego celu nie osiąga, nie czyni nam wiele szkody; może nam nawet wyjść na korzyść, o ile skupia uwagę człowieka na nim samym, a nade wszystko, jeśli pogarda samego siebie stanie się punktem wyjścia do gardzenia innymi ludźmi, a wreszcie do przygnębienia, cynizmu i okrucieństwa.

 

6#

Nicość jest bardzo mocna: dość mocna, by wykraść najlepsze lata człowieka, które mijają niepostrzeżenie, spędzane nawet nie w upojeniu grzechem, lecz na ponurym błąkaniu się myśli, nie wiadomo, gdzie, i nie wiadomo, w jakim celu(...) na bębnieniu palcami po stole i machaniu nogami; na wygwizdywaniu melodii,których nie lubi; na pogrążaniu się w ciemnym labiryncie marzeń, którym brak nawet zmysłowości i ambicji do uzyskania.

 

7#

Odwaga nie jest po prostu jedną z cnót, lecz formą każdej cnoty w momencie wystawienia jej na próbę.

 

8#

Wiem, że zdobyliśmy niejedną duszę poprzez przyjemności. Niemniej jednak jest to Jego wynalazek, a nie nasz. On stworzył przyjemności; żadne z naszych dotychczasowych dociekań prowadzonych w tym kierunku nie pozwoliły nam wytworzyć chociażby jednej. Wszystko, co możemy uczynić, to zachęcać ludzi, aby z przyjemności stworzonych przez naszego Nieprzyjaciela korzystali w czasie, w sposób lub stopniu przez Niego zakazanym.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img