„Gorzko, gorzko” autorstwa Joanny Bator zostało wydane w 2020 roku. Wciągająca już od pierwszych stron książka przedstawia historię rodziny, w której wydarzenia z przeszłości mają ogromny wpływ na obecne pokolenie.

Historia czterech pokoleń kobiet

Kalina decyduje się na poznanie historii poprzednich pokoleń kobiet z jej rodziny. Przez to też poznaje historię chęci bycia kochanej, cierpienia, poświęceniach, walce i sile, którą skrywała każda z kobiet. Również zapoznaje się z konsekwencjami związanymi z podjętymi decyzjami. Teraz Kalina musi zmierzyć się z historią swojej rodziny, a także z własną stratą.

 

Poznaj 6 emocjonujących cytatów z książki

 

1#

Nauczyłam się już, że życie po prostu toczy się dalej, bo mimo naszych oczekiwań i pretensji, nigdy nie robi nic innego, prócz mijania.

 

2#

(…) im głębiej wchodzę w opowieść o nas czterech, tym mocniejsze jest moje wrażenie, że żyjemy z prądem czasu i pod prąd, targani przeszłością i przyszłością jednocześnie, niezakorzenieni w znikającym teraz.

 

3#

Gdy poznałam losy Berty Koch, uświadomiłam sobie, że przez dwa dzielące nas pokolenia znalazłyśmy się na przeciwległych biegunach niemożności, ona nie miała prawa się ruszyć i wszystkie drogi były przed nią zamknięte, ja nie miałam pojęcia, którą z tysiąca wybrać.

 

4#

W życiu nie ma przedtem ani potem. Nie ma również teraz. Teraz nie ma najbardziej. Jest raczej wszystko naraz, to, co było, co jest i co będzie, splecione jak warkocz, którego nie da się już rozsupłać. A do tego żyje się nie tylko swoje życie, ale też tych, którzy byli przed tobą, i nic na to nie można poradzić.

 

5#

Czasem za tym tęskniłam w ten szczególny sposób, który sprawia, że brakuje nam rzeczy znanych, nawet jeśli były uciążliwe i nieprzyjemne.

 

6#

Każda przeszłość jest bliższa powieści niż reportażu.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img