Wyjątkiem są sprawy życiowo konieczne, czyli zakupy żywnościowe, wizyta w aptece lub wyjście do pracy. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia.

Zakaz nie obejmuje:

-wychodzenie na spacer z psem

-wyjście do lekarza

-zakupy żywnościowe

-wizyta w aptece

-wyjście do pracy

-wolontariatu w walce z koronawirusem

Natomiast zakazane są zgromadzenia publiczne powyżej dwóch osób, wyjątkiem są spotkania w gronie rodziny. Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

 

Ograniczenia w przemieszczaniu będą dotyczyć każdego z nas. Widzimy, że jest to niezbędne.

-mówił premier Mateusz Morawiecki.

W autobusie może znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się - oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne - to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi. Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć.

mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Chcemy, żeby Polacy wrócili do pracy po Wielkanocy i żeby odbyły się w tym roku egzaminy maturalne. Będziemy musieli się wystrzegać wielu zachowań, które wcześniej były naturalne. Dlatego ja nie widzę powodu, by wybory prezydenckie czy egzaminy maturalne się nie odbywały. Oczywiście wszystko będzie musiało się odbyć przy zachowaniu różnych środków. 

-poinformował na konferencji premier RP Mateusz Morawiecki.

Policja będzie pilnować przestrzegania i oceniać, czy ktoś idzie na spacer, czy to konieczne wyjście do sklepu. Za złamanie przepisów grodzi 5 tysięcy złotych kary.

-powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie rządowej: gov pl www.gov.pl

 

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img