Zwierzęta towarzyszą nam w życiu codziennym. O ile kiedyś przeważały względy praktyczne, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona terytorium, tak teraz psy bywają częściej traktowane jako członkowie rodziny. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez czworonożnego przyjaciela.

Coraz więcej osób decyduje się na psa w pracy. Czy to dobry pomysł?

Kiedy odważymy się przygarnąć psa lub kota w zdecydowanej większości przypadków do końca życia będziemy chcieli mieć takiego przyjaciela. Są one wierne, ufne i oddane dla swojego właściciela. Oczywiście każde zwierzę jest inne i ma swój charakter - tak jak ludzie. Podstawa to zrozumienie i uszanowanie zachowań typowych dla naszego czworonoga.

Czego mogą nas nauczyć zwierzęta?

Zwierzęta mogą nas nauczyć przede wszystkim odpowiedzialności. Jesteśmy za nie odpowiedzialni jak za dziecko i posiadając psa jesteśmy zmobilizowani do regularnych spacerów - bez względu na pogodę, bądź na to, czy akurat mamy ochotę na spacer. Koty są zdecydowanie mniej wymagające pod tym względem, jednak również jesteśmy za nie odpowiedzialni i możemy czerpać wiele korzyści z takiego przyjaciela pod swoim dachem.

Czy warto mieć zwierzęta w pracy?

Niemal połowa Polaków ma przyjaciela w postaci psa lub kota. Coraz częściej te zwierzęta pojawiają się nie tylko w naszych domach, ale również w naszych miejscach pracy. Osoby decydujące się na to i mające taką możliwość wskazują wiele zalet, które niesie za sobą posiadanie psa w pracy. Przede wszystkim nasz zwierzak nie jest skazany na samotność w domu. Szczególnie dla psa przyzwyczajonego do przebywania z Panem rozłąka bywa traumatyczna. Często nasze zwierzęta nie potrafią pogodzić się z odejściem pana – mogą wtedy wyć, piszczeć czy drapać.

Obecność psa w miejscu pracy wpłynie bardzo pozytywnie na atmosferę w biurze. W szczególności kiedy naszymi współpracownikami są miłośnicy zwierząt, będzie odczuwalne rozładowanie napięcia i więcej uśmiechu. Pies jest również idealnym towarzyszem dla osób nieśmiałych lub mających problem w komunikacją z ludźmi. Dlaczego? Dlatego, że obecność czworonoga w naturalny sposób zachęca do rozmowy na wiele tematów, a tym samym ułatwia integrację. Kiedy natomiast doświadczymy w pracy nerwów, zwierzak pomoże nam ukoić nerwy i szybciej wrócić do równowagi psychicznej.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zawierając zwierzę do biura?

Jeśli będziemy mieli taką możliwość, przede wszystkim musimy pamiętać o potrzebach psa i jego komforcie. Zwierzak powinien mieć swój własny kąt, kiedy zawsze będzie mógł pójść i spokojnie posiedzieć. Pamiętajmy, że zwierzę może być często głaskane przez naszych współpracowników, a po czasie  - tak jak człowiek -  zwierzę może być tym zmęczone.

Musimy pamiętać również o regularnych spacerach z psem. Nawet w najcięższych godzinach pracy musimy mieć czas na spacer z psem. Oczywistym jest również skonsultowanie decyzji przyprowadzenia psa z naszymi współpracownikami. Większość z nas zareagowałoby pozytywnie, jednak niektórzy mogą się czuć niekomfortowo z powodu na przykład alergii na psa na sierść.

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img