Szukając mieszkania na wynajem lub kupno rozważamy wiele istotnych czynników, ale nie powinniśmy zapominać o kondygnacji. Wysoka kondygnacja zapewnia ładne widoki ale czy jest najbardziej korzystna dla naszego zdrowia?

Może się okazać że wybór piętra będzie się wiązał z naszym stanem zdrowia i samopoczuciem

Czy kondygnacja naszego mieszkania ma znaczenie? Zdaniem ekspertów piętro, na którym mieszkamy potrafi w znaczący sposób wpłynąć na jakość naszego życia. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami; pierwszym z nich jest pole magnetyczne. Pole magnetyczne ziemi słabnie wraz z większą wysokością co oznacza, że osoby żyjące na najwyższych piętrach w bloku mogą częściej łapać infekcje i wirusy, ponieważ mają niższą odporność. Mogą nawet mieć problemy z układem sercowo-naczyniowym. Badacze twierdzą, że najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest mieszkanie na niższych piętrach - do siódmego włącznie.

Istotna jest również jakość powietrza. Do 30 m wysokości jest ona lepsza, jednak powyżej 30 m szczególnie w wielkomiejskich aglomeracjach powietrze jest bardziej zanieczyszczone przy dachu budynku niż w okolicach parteru. Ponadto często nagromadzenie szkodliwych substancji z pobliskich fabryk i kominów przekracza dopuszczalny poziom.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto wspomnieć także o promieniowaniu elektromagnetycznym. Jeśli mieszkamy w żelbetowym budynku możliwe jest, że fale produkowane przez sprzęty w domu zostają w jego wnętrzu. Dlaczego? Ponieważ taka konstrukcja sprawia, że fale elektromagnetyczne nie mogą wydostać się poza budynek dlatego przenikają na wyższe piętra. Badacze twierdzą, że zarówno ten jak i wyżej wymienione czynniki mogą spowodować wiele dolegliwości, między innymi migrenę, obniżony samopoczucie, depresja, niepokój czy problemy ze snem.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img