Raport o nazwie World Happiness Report przedstawia najszczęśliwsze kraje na świecie. Nie tylko Dania i Islandia triumfują w takich rankingach - już po raz piąty z rzędu zwycięstwo przypadło Finlandii.

Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ już po raz dziesiąty opracowała raport wyróżniający najszczęśliwsze państwa. Raport został przygotowany w oparciu o dane z Światowego Sondażu Gallupa.

Zespół opracowujący ranking wykorzystują dane z całego świata, by w jednoznaczny sposób przedstawić, jak mieszkańcy poszczególnych państw oceniają swoje życie w danym kraju. Przeprowadzono ankiety wśród mieszkańców ze 150 państw prosząc ich o ocenę doświadczeń oraz zadowolenia ze swojego miejsca zamieszkania. Do analiz wykorzystano również  miernik PKB, średnią długość życia, wsparcie społeczne, wolność, poziom korupcji a także poziom dobrobytu. Tegoroczne zestawienie najszczęśliwszych krajów świata zostało przygotowane w oparciu o dane z 2021 roku. Który kraj okazał się być najszczęśliwszym?

Po raz piąty z rzędu tytuł przypadł Finlandii. Co wpływa na to, że to właśnie mieszkańcy tego kraju są najszczęśliwsi? Zdaniem ekspertów w dużym stopniu determinuje to niski wskaźnik przestępczości, powszechna opieka zdrowotna, niewielki odsetek społeczeństwa żyjącego w ubóstwie oraz bogactwo naturalnego piękna.

Poniżej przedstawiamy zestawienie pierwszej dwudziestki rankingu. Które miejsce zajęła Polska?

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Szwajcaria
 5. Holandia
 6. Luksemburg
 7. Szwecja
 8. Norwegia
 9. Izrael
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Irlandia
 14. Niemcy
 15. Kanada
 16. Stany Zjednoczone
 17. Wielka Brytania
 18. Czechy
 19. Belgia
 20. Francja
 21.  

Które miejsce zajął nasz kraj? Miejsce w pierwszej pięćdziesiątce – dokładnie 48. pozycję. Co ciekawe, jest to miejsce wyższe od Węgier (miejsce 51) i od Japonii (miejsce 54). Ostatnie miejsca w rankingu zajęły takie kraje jak Libia, Afganistan czy Zimbabwe.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img