Jak sobie radzić z toksyczną matką?

Zdrowe i pełne miłości relacje z matką sprawiają, że dziecko wyrasta na szczęśliwego człowieka. Jednak czasem relacje matki z dzieckiem bywają toksyczne i boleśnie naznaczają na całe życie. Jaka jest toksyczna matka? Jak wpływa na swoje dziecko? Jak z nią postępować?

Jaka jest toksyczna matka?

To jak wychowują nas rodzice, ma na nas ogromny wpływ. Zdarza się, że nie zapewniają dziecku miłości, opieki, wsparcia i bezpieczeństwa, a oddziałują na nie negatywnie. Przejawiają toksyczne zachowania, które zatruwają nie tylko jego dzieciństwo, ale destrukcyjnie wpływają na całe jego późniejsze życie..

Jak toksyczna matka wpływa na swoje dziecko?

Relacje z toksyczną matką mogą skrzywdzić dziecko pod względem emocjonalnym i psychicznym. Konsekwencje takiej relacji odczuwa się przez całe życie:

  • Toksyczna matka może spowodować wiele szkód. Może ranić, nie okazywać czułości, troski i uczuć, stawiać na surowe wychowanie i budować dystans emocjonalny.
  • Może manipulować swoim dzieckiem i stosować wobec niego szantaż emocjonalny.
  • Dziecko wychowane przez toksyczną matkę, w dorosłym życiu czuje się niepewne siebie i zalęknione.
  • Jest bardzo wrażliwe, przez co łatwo można je wykorzystać i zranić.
  • Przy tym uważa, że jest niegodne uwagi i zainteresowania innych, a już na pewno ich uczucia i miłości.
  • Boi się odrzucenia i zranienia, z tego powodu ma problem z nawiązywaniem relacji i tworzeniem bliskich związków.
  • Nie potrafi zaufać innym. Podejrzewa ich o nieczyste intencje i boi się, że prędzej czy później ją zdradzą i odwrócą się od niej.
  • Taka osoba przez całe życie jest krytykowana lub ignorowana, przez to jest przekonana, że nie zasługuje na nic dobrego.
  • Umniejsza swoje osiągnięcia i sukcesy, ma niską samoocenę i poczucie własnej wartości. Nie wierzy w siebie, ani w innych.
  • Nie umie stawiać granic, być asertywna, przez to nadmiernie poświęca się dla innych, co sprawia, że ją wykorzystują.


Jak radzić sobie z toksyczną matką?

Wiele osób uwikłanych w niezdrową relację, zastanawia się, jak radzić sobie z toksyczną matką.

Każde dziecko kocha swoją matkę i ta miłość będzie trwać w nich zawsze… Z tego powodu rozplątanie tak skomplikowanych relacji jest niezwykle trudne. Samodzielne poradzenie sobie z tym może okazać się ponad siły, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Specjalista pomoże przepracować trudne relację z rodzicami, naprawić je lub uporać się z ich negatywnymi skutkami. Dzięki terapii można zrozumieć, że nie jest się osobą winną tego, że własna matka zachowywała się w określony sposób. A mechanizmy, które rządzą nami w dorosłym życiu, jak problemy z zaufaniem, otworzeniem się, czy nawiązaniem zdrowej relacji, nie zależą jedynie od nas samych…

To bardzo ważne, żeby skorzystać z pomocy, ponieważ toksyczna matka oddziałuje na całe życie swojego dziecka. Naznacza swoim piętnem jego osobowość, ma wpływ na miłosne związki, a nawet kontakty z własnymi dziećmi.

Udostępnij: