Choć imieniny obchodzi jedynie Andrzej, to Andrzejki świętuje niemal cała Polska! Kiedy wypada i jak obchodzimy wieczór wróżb i magii?

  Andrzejki 2022- kiedy wypadają?

  Andrzejki, jak co roku wypadają o stałej porze, w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja - jednego z dwunastu apostołów. To jedna z najbardziej tajemniczych i magicznych nocy w ciągu roku, gdy nadnaturalne siły osiągają pełnie swych mocy.

  Historia i znaczenie Andrzejek

  Andrzejki wywodzą się z dawnych tradycji pogańskich, z czasem to święto zaczęło mieć typowo matrymonialny charakter i przeznaczone było dla panien na wydaniu. W przeszłości niezamężne dziewczęta zbierały się w andrzejkową noc, żeby odkryć swoją przyszłość. W tym celu m.in. wróżyły z wosku, obierały jabłka i układały buty. Wszystkie te wróżby traktowano niezwykle poważnie i odprawiano je w odosobnieniu i skupieniu. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które tej nocy zstępują na ziemię. Jak obecnie obchodzimy ten wieczór?

  Jakie tradycje wiążą się z Andrzejkami?

  Andrzejki to jedyny w swoim rodzaju wieczór wróżb i magii! Obecnie w tym dniu odbywają się huczne zabawy i imprezy, podczas których przepowiada się przyszłość, wróży i posługuje odrobiną magii. Wszystko z przymrużeniem oka i dużą dawką śmiechu!

  Najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe Lanie wosku

  Do miską z zimną wodą przez kluczyk wlewa się ciekły wosk. Cień figury powstałej z zastygniętego wosku ma zdradzać przyszłość osoby, która wykonywała wróżbę.

  Układanie butów

  Od ściany do progu ustawia się jeden za drugim buty dziewcząt. Ta  której but pierwszy dotarł do progu, ma jako pierwsza wyjść za mąż.

  Obieranie jabłka

  Obiera się jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa. Następnie rzuca się ją za siebie przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, będzie pierwszą literą imienia narzeczonego.

  Pisanie imion

  Ta wróżba polega na pisaniu imion na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Dziewczyna przekłuwa z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Wyjdzie za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy wróżą w ten sam sposób.

  Losowanie przedmiotów

  W tej wróżbie losuje się przedmioty o symbolicznym znaczeniu. Listek oznacza staropanieństwo, obrączka - ślub, a różaniec - stan zakonny.

  ZOBACZ TAKŻE: Kobiety o tych imionach to najgorsze żony! Nie żeń się z nimi!

   

   

  Udostępnij:

  Sklep