Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święto jest ważniejsze?

Niemal zawsze, kiedy zbliżają się święta Wielkanocne lub czas Bożego Narodzenia można się spotkać z dyskusją, które z tych świąt jest ważniejsze. Czy da się odpowiedzieć na to pytanie?

Nie da się ukryć, że to pytanie wzbudza zawsze sporo emocji, kiedy zbliża się czas świąt. Oba święta są wyjątkowe i mają specjalne miejsce w kalendarzu. Na początku warto podkreślić, dlaczego obchodzimy te dwa święta.

Wielkanoc obchodzimy ku pamięci zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i jest to czas radości oraz nadziei.
Boże Narodzenie obchodzimy ku pamięci narodzin Jezusa i wówczas mówi się, że jest to czas miłości i rodzinnego ogniska.

Jak w takim razie stwierdzić, że Wielkanoc jest ważniejsza od Bożego Narodzenia lub na odwrót? Przede wszystkich należy spojrzeć na te święta z perspektywy naszej kultury, a także religii.

Kultura świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia

Nie da się ukryć, że święta Bożego Narodzenia obchodzone są w naszym kraju hucznie i z wielką pompą. Wystarczy spojrzeć na cały marketing związany z Bożym Narodzeniem. Na każdym kroku możemy wówczas dostrzec świąteczną aurę i to właśnie wtedy wpadamy w szał zakupów oraz przystrajania domów.

Natomiast Wielkanoc nie jest aż tak skomercjalizowana. Wówczas nie obdarowujemy się wszyscy prezentami, a wiele firm nie ma zbyt dużych korzyści, aby podtrzymywać w nas świąteczną aurę.

Tym samym, choć wiele osób pomyślałoby, że to święta Bożego Narodzenia są ważniejsza to nic bardziej mylnego. Jeśli spojrzymy na nie z perspektywy religijnej sytuacja diametralnie się zmienia.

ZOBACZ TAKŻE: Śnieg na Wielkanoc? To nie żart!

Wielkanoc i Boże Narodzenia z punktu religii

Dla osób wierzących, oba te święta są niezwykle ważne. Boże Narodzenie to narodziny Jezusa, natomiast Wielkanoc to jego męka i zmartchwywstanie. Tym samym religia mówi jasno, że Chrystus przyszedł na świat, aby nas zbawić poprzez „umęczenie, zstąpienie do piekła i zmartchwywstanie”.

Jeśli na oba święta spojrzymy z perspektywy religii, to Wielkanoc jest ważniejsza. Z punktu widzenia Kościoła katolickiego to właśnie zmartchwywstanie Jezusa stanowi fundament wiary chrześcijańskiej.

Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach - brzmią słowa św. Pawła w liście do Koryntian.

Niemniej jednak warto pamiętać, że święta to czas radości, refleksji i rodzinnego spotkania. W Polsce, Boże Narodzenie i Wielkanoc są najważniejszymi świętami chrześcijańskimi, które łączą tradycję, kulturę i religię. Jednak, które z tych świąt jest ważniejsze? Czy to Boże Narodzenie, kiedy obchodzimy narodziny Jezusa Chrystusa, czy Wielkanoc, kiedy celebrujemy jego zmartwychwstanie? Bez względu na to, warto wówczas dzielić się radością i miłością.

Udostępnij: