Kryzysy na drodze życia spotykają każdego z nas. Są one nieuchronne, dlatego warto zastanowić się jak wyjść z niego z większym doświadczeniem. Jakie 5 kryzysów związanych z wiekiem przechodzi kobieta?

Kryzys dojrzewania

Czas dojrzewania między 12 a 18 rokiem życia bywa wyjątkowo burzliwy dla młodej kobiety. Nie czuje się ona już dzieckiem, jednak inni nie traktują jej jak dorosłą osobę. Przeżywa pierwszy zawód miłosny, a jej ciało przechodzi zmiany. Najważniejszym jest, aby mając córkę w wieku dojrzewania okazać jej dużo wsparcia, zrozumienia i próbować nawiązać z nią bliską relację, by zawsze czuła, że może na Ciebie liczyć.

Kryzys trzydziestu lat

Czas podsumowań bywa trudny, szczególnie kiedy każdy wokół wymaga od nas ustatkowania i poukładanego życia. Rzeczywistość bywa inna. Nie mając partnera wątpimy w znalezienie miłości, a nie będąc zadowolonym z pracy zastanawiamy się, co zrobiliśmy nie tak. Warto pamiętać, że wbrew pozorom duża część z nas ma wszystko co chciała mieć nieco później. Dajmy sobie jeszcze trochę czasu i nie traćmy nadziei.

Kryzys czterdziestu lat

Czterdzieści lat postrzegamy jako czas, kiedy mamy już za sobą półmetek egzystencji. Jest to kolejny czas podsumowań. Analizujemy swoje osiągnięcia, porównujemy się z koleżankami. Czujemy niezadowolenie, kiedy okazuje się, że koleżanka ma lepszą pozycję w pracy, a inna ma dwójkę dzieci, kiedy my nie mamy żadnego.

Kryzys pięćdziesięciu lat

W tym wieku kobieta doświadcza pogorszonego samopoczucia i spadku nastroju z powodu zbliżającej się menopauzy. Część kobiet stara się sama zaprzeczyć swoim latom czując, że już nie należy do młodych osób. Ponadto zastanawiamy się, czy dobrze rozdysponowaliśmy swoje siły i czas między pracą, rodziną a samorozwojem.

Kryzys siedemdziesięciu lat

Po przejściu menopauzy następuje okres, kiedy zazwyczaj następuje długi okres komfortu psychicznego. Zbliżając się do siedemdziesiątki czujemy jednak mniej sił i gorszą sprawność fizyczną, co nasuwa na myśl pytania o przyszłość. Boimy się zależności od bliskich, a czasami nie jesteśmy pewni, czy możemy liczyć na swoje dzieci. 

NB

Udostępnij:

Sklep