Dlaczego mężczyźni zdradzają? Ekspert wyjaśnia przyczyny niewierności!!

Zdarza się, że mężczyźni zdradzają swoje partnerki. Często szukają nowych wrażeń poza związkiem. Chcą odskoczni od rutyny i codzienności, pragną czegoś innego. Jakie jeszcze są ich motywacje? Poznaj zdanie eksperta na temat przyczyn męskiej niewierności!

Kto częściej zdradza? Kobiety czy mężczyźni?

Zdradzają wszyscy! Ze statystyk wynika, że mężczyźni zdradzają częściej (61,4%) niż kobiety (38,6%). Oprócz tego 12% Polaków przyznaje się do zdrady, a blisko 7% zdradziło więcej niż jeden raz. Badania przez profesora Zbigniewa Izdebskego wykazały, że 1/3 mężczyzn i 1/4 kobiet będących w stałych związkach zdradza. Co ciekawe, wcale nie są to jednorazowe przygody, ale trwałe relacje na boku.

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Ekspert wyjaśnia przyczyny niewierności!

Dlaczego osoby pozostające w stałych związkach decydują się na zdradę? Jakie są przyczyny niewierności? Psycholog i seksuolog Arkadiusz Bilejczyk, ekspert od związków, stara się odpowiedzieć na to pytanie. W rozmowie z portalem facetpo40.pl, mówi o męskiej zdradzie, jej przyczynach i skutkach. Według Bilejczyka męska zdrada może być spowodowana wieloma motywacjami:

Zdrada u mężczyzny jest spowodowana wieloma motywacjami. Co ciekawe, własne zaspokojenie seksualne to tylko jedna z nich, niekoniecznie najważniejsza. Mężczyzna zdradza przede wszystkim po to, by potwierdzić swoją wartość jako samca i łowcy, by udowodnić swoją atrakcyjność. Chęć potwierdzenia swojej wartości przenosi się na sam akt seksualny. Ponieważ mężczyźni w akcie tym są skoncentrowani na dążeniu do orgazmu, to tę właśnie wartość starają się dostarczyć również partnerce. Największą satysfakcję daje im doprowadzenie do szczytowania kobiety, co jest dowodem na ich sprawność jako kochanka, a co za tym idzie – pełnowartościowego mężczyzny.

Inne powody męskiej zdrady

Choć zdradę można uzasadnić funkcją biologiczną, to seks jest znacznie mniejszą motywacją do zdrady, niż mogłoby się wydawać. Bilejczyk wskazuje na inne powody męskiej niewierności:

W wieloletnim związku partnerzy powoli tracą zainteresowanie sobą, przestają dbać o siebie nawzajem, skoncentrowani są na problemach dnia codziennego. Nasilają się konflikty, niespełnienie oczekiwań – w efekcie mężczyzna przestaje budzić w kobiecie poczucie bezpieczeństwa, przestaje być dla niej oparciem. 

Konsekwencją tego stanu jest spadek popędu u kobiety i osłabienie relacji seksualnej w związku. Jeśli stan „odstawienia od łoża”, czy cichych dni przedłuża się, mężczyzna może zacząć szukać rozładowania napięcia seksualnego poza związkiem.

Jak można ustrzec się przed zdradą?

Po kilku latach partnerzy przestają o siebie dbać, zabiegać, szukać bliskości. Jednocześnie pojawia się u nich chęć zmian i poszukiwania wrażeń, udowodnienia sobie czegoś ważnego.

W takiej sytuacji warto spróbować na powrót odnaleźć siebie i uczucia, jakie nam towarzyszyły na początku wspólnej drogi. Ponownie obudzić wartości, jakie wówczas nas łączyły. Przede wszystkim nigdy nie przestawać zabiegać o związek i miłość drugiej osoby… Tylko yo pomoże ustrzeć się przed zdradą.

ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać toksycznego faceta? Związek z takim mężczyzną może Cię wyniszczyć

Udostępnij: