Mężczyźni zdradzają swoje partnerki. Często szukają nowych wrażeń poza związkiem. Chcą odskoczni od rutyny i codzienności, pragną czegoś innego... Jakie jeszcze są ich motywacje? Poznaj zdanie eksperta.

Kto częściej zdradza?

Ze statystyk wynika, że mężczyźni zdradzają częściej (61,4%) niż kobiety (38,6%). Oprócz tego 12% Polaków przyznaje się do zdrady, a blisko 7% zdradziło więcej niż jeden raz. Badania przez profesora Zbigniewa Izdebskego wykazały, że 1/3 mężczyzn i ¼ kobiet będących w stałych związkach zdradza. Co ciekawe, wcale nie są to jednorazowe przygody, ale trwałe relacje na boku.

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Sprawdź, co mówi ekspert

Psycholog i seksuolog Arkadiusz Bilejczyk odpowiada, dlaczego mężczyźni zdradzają. Mówi o męskiej zdradzie, jej przyczynach i skutkach. Poznaj zdanie eksperta na temat męskiej niewierności.

Według Bilejczyka męska zdrada może być spowodowana wieloma motywacjami. Jak się okazuje zaspokojenie seksualne nie zawsze jest najważniejszym powodem niewierności w związku. Fizyczny aspekt jest jednak istotny.

Psycholog uważa, że mężczyźni często chcą udowodnić swoją wartość jako samca i kochanka, potwierdzić atrakcyjność i sprawczość oraz coś sobie pokazać. Według niego to właśnie akt seksualny i doprowadzenie kobiety do orgazmu daje im największą satysfakcję i pozwala udowodnić, ile są warci, także na innych polach. Dzięki temu wie, że jest zdolny do osiągania kolejnych celów, jakie sobie wyznacza.

Dużą rolę odgrywa tu aspekt biologiczny. Mężczyzna jest zainteresowany tym, aby jak najskuteczniej rozpowszechnić swoje geny. To może realizować jedynie przez posiadanie jak największej liczby partnerek seksualnych. To jednak nie najważniejsze, ani jedyne powody zdrady.

Zdrada w związku

Choć zdradę można uzasadnić funkcją biologiczną, to seks jest znacznie mniejszą motywacją do zdrady, niż mogłoby się wydawać. Bilejczyk wskazuje na inne powody męskiej niewierności.

Zauważa, że w wieloletnich związkach partnerzy powoli tracą zainteresowanie sobą, przestają dbać o siebie nawzajem, zauważać swoje potrzeby i pragnienia. Koncentrują się na codziennych obowiązkach i rutynie, zatracając to co było między nimi na początku. Nie mają dla siebie czasu i nie okazują sobie należytej uwagi. Miłość powoli wygasa, a oni zaczynają szukać uczuć poza relacją…

Czy w ogóle można ustrzec się przed zdradą?

Po kilku latach partnerzy przestają o siebie dbać, zabiegać, szukać bliskości. Pojawiają się zobowiązania, dzieci i codzienna rutyna. Jednocześnie pojawia się u nich chęć zmian i poszukiwania wrażeń, udowodnienia sobie czegoś ważnego. Czy w takich okolicznościach można ustrzec się przed niewiernością?

W takiej sytuacji warto spróbować na powrót odnaleźć siebie i uczucia, jakie nam towarzyszyły na początku wspólnej drogi. Ponownie obudzić wartości, jakie wówczas nas łączyły. Przede wszystkim nigdy nie przestawać zabiegać o związek i miłość drugiej osoby…

DZ

Udostępnij:

Sklep