Męska komunikacja: jak rozmawiać z facetem?

Mężczyźni często mają problemy z wyrażaniem siebie i komunikacją. Dowiedz się, jak rozmawiać z facetem i na co zwracać uwagę, jeśli chcesz żeby Cię wysłuchał!

Kilka słów o męskiej komunikacji

Dla większości kobiet rozmowa bywa celem samym w sobie. To właśnie ona, a nie wyrażane w niej treści są najważniejsze. Chodzi przede wszystkim o przeżycia i emocje, jakie jej towarzyszą.

Z kolei mężczyźni traktują rozmowę w zupełnie inny sposób. Do komunikacji podchodzą w sposób zadaniowy. Rozmowy muszą mieć cel i sens, w przeciwnym razie uważają, że nie warto ich prowadzić. Z tego powodu czasem wolą milczeć i nie mówić o tym co czują, co ich martwi, denerwuje, czy cieszy.

Jak rozmawiać z mężczyzną?

Mów zwięźle

Skracaj swoje opowieści, nie rozwlekaj ich i nie wchodź w zbyt szczegółowe relacje. Mężczyzna komunikuje się w inny sposób niż kobieta, woli jasne i proste komunikaty. Długie historie łatwiej go nudzą, zniechęcają do słuchania i wywołują zniecierpliwienie.

Mów na temat

Staraj się mówić na temat. Gdy przedstawisz problem w kilku zwięzłych zdaniach, mężczyzna wysłucha Cię do końca i podejdzie do rozwiązania sprawy w sposób zadaniowy. To pozwoli na szybkie załatwienie tematu.

Mów otwarcie i wprost

Unikaj niedomówień i półsłówek. Z partnerem rozmawiaj otwarcie i szczerze. Mężczyzna nie jest w stanie czytać Ci w myślach i domyślić się o co Ci chodzi, jeśli mu o tym nie powiesz. Pamiętaj o tym, podczas rozmów.

Uważnie słuchaj

Uważnie i aktywnie słuchaj, gdy mężczyzna opowiada Ci o swoim problemie. Nie przerywaj i nie dopowiadaj treści za niego. Pozwól mu się wygadać, okaż zainteresowanie problemem, przy tym bądź wyrozumiała, cierpliwa i empatyczna. Dzięki temu poczuje, że został wysłuchany i zrozumiany.

Sprawdź, czy potrzebuje pomocy

Czasem wydaje Ci się, że mężczyznę coś gryzie i mierzy się z jakimś problemem. Jednak zanim zaczniesz udzielać mu rad i oferować wsparcie, najpierw zapytaj, czy naprawdę go potrzebuje. Jeśli odmówi, nie naciskaj i nie wywieraj na nim presji. Być może woli znaleźć rozwiązanie samodzielnie.

Nie wyręczaj go

Nie próbuj rozwiązywać problemów za kogoś i wyręczać drugiej osoby. Nie podsuwaj gotowych rozwiązań, nie przywołuj własnych doświadczeń. Pozwól mężczyźnie samodzielnie rozwiązać swoje sprawy.

Mów co czujesz

Wiele kobiet ukrywa swoje prawdziwe uczucia, potrzeby i pragnienia. Nie potrafią mówić o nich otwarcie i oczekują, że mężczyzna się tego domyśli. Potem mają pretensje, że tak się nie stało. To najgorszy możliwy sposób komunikacji, lepiej się go wystrzegaj.

Opanuj emocje

Podczas rozmowy staraj się trzymać nerwy na wodzy i panować na emocjami. Krzyki, pretensje, żale, groźby nie pomogą. Jeśli nie możesz na tym zapanować, poczekaj aż emocje opadną i dopiero wtedy podejmij rozmowę.

Daj mu odetchnąć

Nie zasypuj mężczyzny potokiem słów, gdy tylko przekroczy próg. Daj mu chwilę na oddech i oczyszczenie myśli. Gdy jest zdenerwowany i rozdrażniony, rozmowa to pewnie ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. Czasem mężczyźni wolą pobyć sami ze swoimi myślami i znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu. Uszanuj to i nie drąż na siłę.

DZ

Udostępnij: