Człowiek może uzależnić się od wszystkiego. Uzależnienie nie tylko dotyczy rzeczy fizycznych, ale również emocjonalnych i psychicznych. Bez względu na rodzaj, każde uzależnienie jest dla nas szkodliwe i toksyczne. Takie też jest uzależnienie od miłości. Na czym jednak polega i skąd się bierze?

Uzależnienie od miłości

Miłość kojarzy nam się z przyjemnym uczuciem, które wprowadza ciepło do naszego życia. Zdarza się jednak, że niektórzy ludzie stają się od tego uzależnieni. W relacji ze swoim partnerem wykazują zachowania wręcz obsesyjne. Drugiego człowieka stawiają na pierwszym miejscu do takiego stopnia, że uzależniona osoba całkowicie zaniedbuje samego siebie oraz całe swoje życie. Należy zaznaczyć, że uzależnienie od miłości może mieć miejsce w każdej relacji. Bez znaczenia, czy uczucie jest platoniczne, czy romantyczne.

Co stoi za taką postawą? Uzależniona osoba nie chce zostać sama. Zrobi wszystko, aby obiekt jej uzależnienia nieustannie poświęcał jej czas i uwagę. Takie osoby odczuwają silne osamotnienie, a więc za wszelką cenę starają się pozostać w otoczeniu osoby, która stała się uzależnieniem.

Źródło uzależnienia

Uzależnienie jest rodzajem ucieczki przed cierpieniem i bólem. W ten sposób ludzie starają się uciec przed problemami. Uzależnienie od miłości zazwyczaj ma swoje źródło w dzieciństwie, kiedy to osoba jako dziecko nie mogła nawiązać odpowiedniej relacji z rodzicami. Nie otrzymywało odpowiedniego traktowania, które buduje poczucie własnej wartości oraz samoocenę. W ten też sposób w dorosłym życiu dana osoba obsesyjnie stara się przebywać w czyimś otoczeniu, aby móc poczuć się docenianym.

Jak sobie pomóc?

Leczenie się od uzależnienia w każdym przypadku ma taki sam początek. Należy zrozumieć, że mamy problem i musimy chcieć coś z tym zrobić. Uświadomienie sobie tego pozwoli nam wykonać kolejny krok, jakim jest zmierzenie się ze źródłem uzależnienia. Dana osoba musi wrócić do tego, co jest powodem uzależnienia i zmierzyć się z tym poprzez analizę i rozpracowanie przeszłości.

O czym należy pamiętać?

Człowiek nie jest w stanie unikać miłości. Jest nam ona potrzebna do prawidłowego rozwijania się oraz tworzenia szczęśliwej przyszłości. Dlatego też każda uzależniona osoba (po wyleczeniu) jest silnie narażona na powroty. Należy jednak wtedy nie zwlekać i szybko działać. Dać sobie czas i chwilowo wycofać się z relacji, aby poukładać swoje myśli i doprowadzić swoje życie do ponownej stabilizacji.

Uzależnienie od miłości jest tak samo szkodliwe, jak wszystkie inne uzależnienia. Dotyczy nie tylko uzależnionej osoby, ale ma również wpływ na otoczenie. Potrafi zniszczyć niejedno życie, a więc bardzo ważne jest, aby działać i nie ignorować problemu.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img