Toksyczna i niezdrowa relacja jest czymś niepojętym dla osoby, która się w nim nie znajduje. Wydaje się, że przecież wystarczy odejść i nie pozwolić komuś tak nas traktować. W rzeczywistości jednak znieważająca miłość jest bardzo traumatyczna i ciężko jest z niej zrezygnować. Jakie są tego konkretne przyczyny?

Niskie poczucie własnej wartości

Znieważająca miłość potrafi silnie obniżyć nasze poczucie własnej wartości. Nieustannie prześladowani i poniżani zaczynami wierzyć, że niczego nie jesteśmy warci i powinniśmy czuć się wdzięczni za to, że nasz toksyczny partner nadal przy nas jest. Osoby, które znajdują się w takim związku, budują w sobie przekonanie, że są bezwartościowe i nikt inny ich nie zechce.

Finansowa zależność

W niektórych relacjach bywa tak, że to tylko jedna strona jest odpowiedzialna za finanse. To natomiast sprawia, że druga osoba jest finansowo zależna od swojego partnera i nie posiada żadnych własnych pieniędzy, aby móc samodzielnie zacząć żyć.

Nie zdają sobie sprawy z toksyczności związku

Niektóre osoby nie posiadają zdrowego porównania, a więc są przekonane, że tak wygląda każdy związek i że tak właśnie powinno być. Nie wiedzą, że może być lepiej i łatwiej. Najczęściej takie osoby nigdy nie były świadkiem prawidłowej relacji, a więc godzą się na tkwienie w toksycznym związku.

Zaślepienie miłością

Miłość również może być powodem, dla którego takie osoby decydują się na zostanie z partnerem. Zwyczajnie są zaślepione miłością i nie widzą krzywdy, którą ich partner im wyrządza. Za każdym razem znajdą jakieś wyjaśnienie lub usprawiedliwienie, a następnie wybaczają. Wszystko w imię miłości.

Wstyd

Osoby będące w poniżającym związku zwyczajnie się wstydzą. Odejście od partnera oznacza wyjaśnienie bliskim takiej decyzji, a więc decydują się na pozostanie w relacji. Starają się w ten sposób uniknąć oceniania i krytykowania przez osoby trzecie.

Strach

Osoba, która dopuszcza się poniżania i znieważania swojego partnera, w rzeczywistości jest bardzo emocjonalnie niestabilną osobą. To sprawia, że osoba poniżana boi się odejść. Nie ma pojęcia, co może ją czekać, kiedy jej partner dowie się o rozstaniu. To natomiast zmusza taką osobę do pozostania w relacji.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img