Zbudować i utrzymać trwały, dobry związek jest niezwykle trudno. Wiele relacji rozpada się, choć tak naprawdę czasami nie wiemy dlaczego. Każdy związek przechodzi przez pięć różnych faz, począwszy od zakochania i na zdobywaniu wspólnych celów kończąc. Zdecydowana większość par nie radzi sobie z fazą trzecią, czego efektem jest rozstanie. Dlaczego?

1. Zakochanie

Pierwsza faza każdego związku. Czujemy motylki w brzuchu, nieustannie myślmy o drugiej osobie i często jeszcze nie dostrzegamy wad. Wierzymy, że wszystkie nasze oczekiwania zostaną spełnione, a całą naszą relację widzimy przez różowe okulary.

2. Tworzenie pary

Znajomość się rozwija, dlatego przechodzimy na kolejny stopień i oficjalnie stajemy się parą. Więcej czasu spędzamy razem, podejmujemy wspólne decyzje. Uczymy się siebie wzajemnie, poszerzamy nasze indywidualne życia by zacząć wspólne. Czujemy radość i bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że ten stan będzie trwał wiecznie, jednak z czasem przychodzi trzecia faza.

3. Rozczarowanie

Faza, która jest główną przyczyną rozpadu związków. Przestajemy zauważać same pozytywy, a zaczynamy dostrzegać wady partnera, które wcześniej nam umknęły. Małe rzeczy zaczynają nas drażnić. Na tym etapie dokonujemy „przeglądu” naszych uczuć i relacji zadając sobie pytanie, dlaczego wcześniej było lepiej. Na szczęście dla części relacji ta faza oznacza pozbycie się złudzeń, zbudowanie właściwego obrazu drugiej osoby i relacji. Przebrnięcie przez trzeci etap oznacza pogłębienie się uczuć oraz akceptację drugiej osoby taką, jaka jest.

4. Budowanie prawdziwego i trwałego związku

Po pomyślnym przejściu przez etap rozczarowania dwie osoby uczą się być razem i uczą się siebie rozumieć. Łatwiej przechodzimy przez konflikty, rozumiemy zachowanie partnera i łatwiej jest nam dojść do porozumienia w codziennych rzeczach za sprawą doświadczenia. Ta część stanowi początek ostatniej fazy związków – fazy piątej.

5. Dążenie do wspólnych celów

Różnice charakterów i odmienności zostały pokonane, a wzajemne wsparcie oparte na trwałej miłości pozwala na zdobywanie celów we wspólnym życiu. Po przejściu wszystkich tych stanów możemy być pewni, że dotarliśmy związku zbudowanego na trwałych fundamentach.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img