Czym jest miłość platoniczna? Uczucie w czystej postaci czy relacja bez przyszłości?

Wzniosła, wyidealizowana, wolna od zmysłowych i seksualnych aspektów… taka właśnie jest miłość platoniczna. Dowiedz się, czy to uczucie w czystej i niezwykłej postaci, a może relacja zupełnie bez przyszłości?

  Czym jest miłość platoniczna?

  Miłość platoniczna to specyficzne uczucie. Jest przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna, a zarazem wyidealizowana, wolna od zmysłowych i seksualnych aspektów. To rodzaj uczucia między dwojgiem ludzi, których nie łączy pożądanie, ani więź seksualna. Dochodzi do niej, gdy w relacji doświadczamy wyłącznie emocjonalnego zaangażowania, pozbawionego zmysłowych wymiarów.

  Uczucie w czystej postaci czy relacja bez przyszłości?

  W miłosnej relacji łączy się sfera duchowa i fizyczna. Osiągniecie spełnienia w obu tych wymiarach pozwala na przeżywanie szczęśliwej i prawdziwej miłości. Co w takim razie z innym rodzajem miłości- platonicznym uczuciem?

  W miłości platonicznej wszystko skupia się na zaangażowaniu emocjonalnym. Ta relacja opiera się na idealizowanie obiektu uczuć i fantazjowaniu na jego temat. Łączy się z wyobrażeniami i marzeniami na temat drugiej osoby. Ma wyłącznie wymiar duchowy, pozbawiony pożądania, namiętności i seksualności.

  To jednostronna, niemożliwa do spełnienia relacja, czy wzniosłe i czyste uczucie?

  Miłość platoniczną zwykle kojarzy się z uczuciem podniosłym, wyższym niż to, któremu towarzyszy kontakt seksualny. Nie zawsze jednak tak to wygląda w rzeczywistości… Taka miłość może być niespełniona, nieszczęśliwa i wcale nie przynosić zakochanej osobie dobroczynnych skutków…

  Jakie są rodzaje miłości platonicznej?

  Miłość nastoletnia

  Miłość platoniczna najczęściej kojarzy się z fantazjowaniem i idealizowaniem obiektu westchnień. Najczęściej dotyczy nastolatków, zakochanych w idolach lub niedostępnych obiektach wybrankach. Najczęściej z przechodzi sama i nie pozostawia po sobie głębokich traum.

  Miłość na odległość

  Może być to relacja dwóch osób, które mieszkają w zupełnie różnych miejscach i kontynuują wirtualną znajomość. Mimo tego, że nie spotykają się na żywo, nawiązują głęboką emocjonalną więź.

  Białe małżeństwo

  Część osób świadomie decyduje się na pozostawaniu w związku pozbawionym sfery seksualnej. Osoby żyjące w białych małżeństwach całkowicie i z różnych powodów rezygnują z uprawiania seksu, czerpiąc przyjemność ze sfery emocjonalnej.

  DZ

  Udostępnij: