Najlepsze prezenty od rodziców nie tylko na Dzień Dziecka

Każdy rodzic chce dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Ale co to tak naprawdę jest? Podpowiadamy, jakimi najwspanialszymi podarunkami, opiekunowie mogą obdarzać swoje dzieci każdego dnia!

Najlepsze prezenty od rodziców nie tylko na Dzień Dziecka

Czas

Czas to coś, czego nie zastąpią żadne pieniądze, ani prezenty. Przebywanie razem z dziećmi i spędzanie czasu razem to coś bezcennego. Dlatego raz na jakiś czas warto odłożyć wszelkie obowiązki, pilne sprawy, wyłączyć telefon i telewizję. żeby pobyć z dziećmi tu i teraz.

Obecność

Dla dzieci najważniejsza jest obecność rodziców. Maluchy potrzebują bliskości oraz pewności, że nie znikniemy nagle z jego życia. Stabilizacja i bezpieczeństwo to podstawy wykształcenia bezpiecznej relacji między dzieckiem, a jego opiekunem. Niemowlę potrzebuje tego nieustanie, a starsze dzieci już w nieco mniejszym zakresie, ale to wciąż jedna z najważniejszych potrzeb.

Wsparcie

To bardzo ważne, aby dziecko czuło że rodzice je wspierają i są przy nim bez względu na wszystko. Nie chodzi o wyręczanie go i zwalnianie ze wszystkich obowiązków, lecz o podanie pomocnej dłoni, czy służenie radą i wsparciem, gdy tego potrzebują.

Akceptacja

To kolejny ważny prezent, który warto dać swojemu dziecku! Musi czuć, że jest ważne i bezwarunkowo akceptowane przez rodziców, dokładnie takim jakie jest, bez względu na wszystko: jego płeć, temperament, wygląd, czy zdolności. Dzięki akceptacji rodziców od najmłodszych lat, w późniejszym czasie lepiej rozwinie się jego samoocena i poczucie własnej wartości.

Więź

Dziecko musi zdawać sobie sprawę z tego, że więź, która łączy go z rodzicem, jest trwała i nienaruszalna. Style przywiązania wykształcone we wczesnym dzieciństwie mogą oddziaływać na późniejsze relacje z innymi ludźmi. Jeśli dziecko łączy z opiekunem silna i bezpieczna więź, to większa szansa, że w przyszłości będzie umiało tworzyć zdrowe, oparte na zaufaniu związki z innymi.

Uważność

Uważność, czyli zwracanie uwagi na potrzeby i oczekiwania dziecka, a także okazywanie mu troski i zainteresowania, to najważniejsze, co mogą podarować rodzice. Dzięki temu dzieci czują się zrozumiane, zaopiekowane i co najważniejsze- ważne. Wiedzą, że mają na kim polegać, a ich sprawy i problemy są istotne dla rodziców.

Udostępnij: