• Okładka artykułu Poznaj 7 skutecznych metod jak odnaleźć w sobie PEWNOŚĆ SIEBIE!
    28
    13 Kwi 2019

    Poznaj 7 skutecznych metod jak odnaleźć w sobie PEWNOŚĆ SIEBIE!

    • #pewność siebie
    • #motywacja
Czy nie jest tak, że trudno zachować pewność siebie w każdej sytuacji...? Większość z nas ma jej tyle, co Kubuś Puchatek miodu: jeśli jest, to zaraz znika. I jak na złość, przeważnie wyparowuje tuż przed ważnym wydarzeniem. Drżenie rąk, nogi jak z galarety, zawroty głowy, znasz to? Mimo tego nie poddawaj się! Wcale nie potrzebujesz sesji z psychologiem, żeby nauczyć się opanowania i pewności siebie w ważnych momentach. Jak wykazały badania - możesz siebie „zaprogramować”bez niczyjej pomocy. Wystarczy nastawić swój mózg i ciało na sukces. A one zadbają o resztę.

1. Przejrzyj listę własnych osiągnięć


Wypisz na kartce co najmniej 20 swoich dokonań, podkreśl 3 największe, i zawsze trzymaj tę listę przy sobie. Nawet najmniejsze sukcesy przyczyniają się do powstania w mózgu nowych receptorów androgenowych, odpowiedzialnych za wynagradzanie i motywację. Im jest ich więcej, tym większy wpływ testosteronu na nasz organizm. Ten „męski” hormon wytwarza się również u kobiet i wzmaga kondycję fizyczną oraz wolę zwycięstwa. Właśnie tego potrzebujesz!

2. Powiedz sobie coś podnoszącego na duchu


„Ludzie krytykują siebie, bo uważają, że zawyżanie swojej samooceny może zostać źle odebrane”, mówi Gwen Dewar, antropolog z Uniwersytetu w Michigan. Wynik 30-letnich badań, przeprowadzonych przez Marka Leppera z Uniwersytetu w Stanford jest zaprzeczeniem tej tezy. Otóż: komplementy i pochwały tylko zwiększają pewność siebie. Im bardziej są konkretne, tym lepiej. Następnym razem przed wyjściem na imprezę powiedz sobie nie tylko, że ładnie wyglądasz, ale pochwal także swoje piękne oczy i długie nogi.

3. Zmień język swojego ciała


Amy Cuddy, psycholog społeczny specjalizujący się w komunikacji niewerbalnej, w swojej prezentacji „Mowa ciała kształtuje osobowość” na konferencji TED opowiedziała o tym, że sygnały niewerbalne mają duży wpływ na naszą samoocenę. Uczestnicy badań, którzy przed rozmową o pracę przyjmowali „pozycję siły” (z ręką na biodrach) lub robili gest zwycięzcy (z uniesionymi zaciśniętymi pięściami) budzili większe zainteresowanie headhunterów. A u nich samych stwierdzono o 20% wyższy poziom testosteronu i o 25% niższy poziom kortyzolu (hormon stresu). Ci uczestnicy, którzy mieli siedzieć wciśnięci w fotel, objąć siebie rękami i spuścić głowę w dół, nie otrzymali wymarzonej pracy i czuli się po prostu beznadziejnie. Zatem, przed kolejnym ważnym spotkaniem: ręce do góry!


4. Wyobraź sobie siebie w roli jakiegoś znanego lidera


Wykorzystaj znaną hollywoodzką sztuczkę – „zamień” się ciałem z inną osobą. Wybierz kogoś z niezachwianą pewnością siebie (koleżankę, gwiazdę ekranu, bohatera filmu). Przypomnij sobie, jak ta osoba się porusza, rozmawia, gestykuluje. „Pożycz” jej charakter. Popatrz na sytuację oczami tej osoby i zrób to, co ona by zrobiła w podobnym przypadku. Poczujesz się odprężona i odważna (sprawdzone przez redakcję Cosmo!). Tylko nie strasz wszystkich groźnym: „Jeszcze o mnie usłyszycie” po zwycięstwie lub przegranej.

5. Myśl o sobie jak o szczęściarze

Psycholog Lysann Damisch z Uniwersytetu w Kolonii mówiła niektórym uczestnikom badania, że grają „szczęśliwą” piłką albo że ona trzyma za nich kciuki – i to działało! Te osoby miały lepsze wyniki. Jeśli człowiek przypomina sobie przed wykonaniem zadania, że ma ze sobą jakiś „szczęśliwy przedmiot”, szanse na sukces rosną – wzrasta pewność siebie, poczucie niezłomności, następuje zmiana oczekiwań. Masz szpilki, które przynoszą ci szczęście lub amulet po babci? Załóż i obserwuj, jak wpłynie na twój sukces.

6. Zrób wizualizację sytuacji


Już w 1984 roku zauważono, że olimpijczycy, którzy bez przerwy odtwarzali w głowie film przedstawiający ich zwycięski występ, częściej wygrywali. Amerykański psycholog sportowy, Richard Suinn odkrył, że podczas wizualizacji uaktywniają się te same komórki mózgowe, co podczas realnego występu – czyli można „trenować” w wyobraźni i mieć lepsze rezultaty. Dołączając do wizualizacji pozostałe zmysły, możesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Spróbuj dołączyć do niej słuch. „Nakręć” w myślach film dźwiękowy, na koniec którego jesteś zwycięzcą.

7. Zajmij najbardziej widoczne miejsce w pomieszczeniu


Zwróciłaś uwagę na to, kto zawsze zajmuje centralne miejsce na zdjęciach grupowych twojej klasy? Liderzy i szkolne gwiazdy. Takie osoby czują, że zasługują na więcej i nie chowają się za zasłoną fałszywej skromności. Odważnie wybierają najlepsze biurko w pracy lub największy kawałek ciasta. Naukowcy z Uniwersytetu w Colorado odkryli, że studenci, którzy przypadkowo znaleźli się w pierwszym rzędzie, dostali lepsze oceny niż ci z ostatnich rzędów. Jeśli zależy ci żeby robić wrażenie, koniec z chowaniem się po kątach. Wyjdź z cienia i pokaż, na co cię stać!