Rozwój osobisty ma wiele definicji. W podstawowym znaczeniu jest to podejmowanie różnego rodzaju działań by stać się lepszą wersją samego siebie, na wielu płaszczyznach życia – zawodowej, prywatnej, emocjonalnej. Proces trwa całe życie, a do skutecznego rozwoju potrzebujemy zarówno wiedzy teoretycznej, jak również praktyki. Poniżej przedstawiamy 8 cennych wskazówek przy dążeniu do rozwoju osobistego.

1. Zacznij od teraz

Nie czekaj na lepsze jutro, idealne warunki. Zawsze może znaleźć się coś, co z takim podejściem utrudni osiągnięcie celu. Na rozwój osobisty potrzeba czasu, dlatego nie warto go tracić – lepiej od razu przystąpić do działania.

2. Obserwuj innych

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba która ma osiągnięcia na obszarze, który Ciebie interesuje, obserwuj ją.  Ten sposób możesz podnieść swoje umiejętności. Warto zapamiętać zarówno sukcesy i sposób na ich osiągnięcie, jak również porażki i nie powielać błędów innych ludzi.

3. Cechuj się odpowiedzialnością

Każdy z nas jest odpowiedzialny za własne postępy. Jesteś odpowiedzialny za własny rozwój osobisty, za to kim jesteś dziś i kim będziesz jutro. Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za stawanie się lepszym człowiekiem, za to jakie osiągniesz wyniki w drodze do rozwoju. Pamiętaj, że nikt inny nie może za Ciebie odnieść sukcesu; wszystko leży w Twoich rękach.

4. Podziel zadanie na mniejsze części

Jeśli wyznaczony cel jest trudnym zadaniem i czasochłonnym, najlepiej spróbować podzielić na części to, co mamy do zrobienia. Miej w myślach cel główny, który chcesz osiągnąć, jednak skup się na mniejszych częściach zadania, poprzez których realizację osiągniesz punkt docelowy.

5. Bądź elastyczny

Współczesny świat i wymagania zmieniają się w zawrotnym tempie, dlatego warto jest być elastycznym w zależności od oczekiwań. Możliwość dokonywania zmian jest równie istotna, a one zachodzą wszędzie i nieubłaganie.

6. Działaj z intencją

Niezwykle istotne jest wyznaczenie sobie jasno postawionego celu i spójność w intencjach. Determinuje to dalsze chęci do działania. Jeśli cel nie jest jasno postawiony, a sami w zasadzie nie wiemy, co mamy robić, wtedy mogą pojawić się wymówki uniemożliwiające działanie i rozwój.

7. Podążaj za swoimi pasjami

Na cel swojego rozwoju i działań wybierz rzeczy, które Cię interesują i w których możesz się realizować. Upewnij się, że na drodze do rozwoju podążasz za własnymi wartościami i zainteresowaniami. Dzięki temu będziesz całkowicie zaangażowany w rozwój i żadne wymówki nie będą Ci tego utrudniać.

8. Nigdy się nie poddawaj

Nawet jeśli zaliczysz upadek, nie możesz się poddawać. Na horyzoncie są lepsze czasy, dlatego nie należy się poddawać. Jeśli zaplanujesz sobie wcześniej osiągalne i wyważone cele, z dużą dozą prawdopodobieństwa osiągniesz rezultat. Pamiętaj, że rozwój osobisty to ciągłe doskonalenie a nauka trwa całe życie.

Autor artykułu: Natalia Brutkowska

Udostępnij:

Sklep