Zdarza się, że czujemy się zagubieni, nie wiemy czego chcemy i w jakim kierunku podążamy. Wydaje nam się, że nasze życie nie ma sensu i celu. Wbrew pozorom takie kryzysy są powszechne i mogą pojawiać się na różnych etapach naszego życia. Dowiedz się, jak możesz sobie z nimi poradzić.

Jak wygląda kryzys tożsamości?

Kryzys tożsamości, inaczej nazywany egzystencjalnym to zjawisko, które może dotknąć każdego człowieka, na różnych etapach jego życia. To moment, gdy człowiek czuje się zagubiony i niepewny, ma poczucie wewnętrznego wypalenia i tego, że życie przecieka mu między palcami. Zaczyna kwestionować podstawy swojego życia, jego sens, wartość i cel. Nie widzi przyszłości, czuje że nie ma nią wpływu i nie jest w stanie sterować swoim losem.

Skąd bierze się kryzys?

Kryzys może wynikać z traumatycznych wydarzeń, które powodują silny stres i odbijają się na psychice tak silnie, że zakłócają normalne codzienne funkcjonowanie.

Kryzys może także pojawiać się na różnych etapach życia, zwłaszcza na jego półmetku, około 45-50. roku życia. Gdy człowiek uświadamia sobie, że połowa życia już za nim, a on nie osiągnął jeszcze wszystkiego, co sobie założył. Pojawia się poczucie nieuchronności, utraty czasu i zbliżającej się śmierci.

Kryzys może pojawiać się w odpowiedzi na coraz więcej wymagań i oczekiwań społecznych, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Także przez wygórowane ambicje, prowadzą do życia w ciągłym napięciu i stresie. Rzeczywistość nas przytłacza, a życie wygląda zupełnie inaczej, niż sobie to wyobrażaliśmy.

Czujesz, że Twoje życie nie ma sensu? Możesz sobie z tym poradzić!

Wydaje Ci się, że życie nie ma sensu i celu? Czujesz się zagubiony i nie wiesz czego chcesz? Jeśli chcesz poradzić sobie z kryzysem, w pewnym momencie musisz stanąć z nim twarzą w twarz i w końcu się z nim zmierzyć.

Kryzys to moment na bilans życiowych zysków i strat. Pomyśl o tym, co udało Ci się osiągnąć, jakie marzenia zrealizować, a co Cię ominęło. To dobra chwila na zastanowienie się nad swoją przyszłością i pokierowanie nią w odpowiednim kierunku.

Kryzys to moment zwrotny w naszym rozwoju, nie możemy go ominąć, a wręcz musimy go przetrwać. Najlepszym sposobem na to będzie zadbanie o siebie, wsłuchanie się w wewnętrzny głos i spojrzenie na swoje życie z dystansem. W walce z kryzysem mogą pomóc nam bliscy, terapia, a nawet nowe pasje i hobby.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img