Pewność siebie to wyznacznik osobowości, który wpływa na pewne aspekty naszego życia. Jest fundamentem naszego stanu emocjonalnego i psychicznego. Sposób postrzegania siebie przekłada się na życie zawodowe i osobiste.

Niskie i wysokie poczucie wartości

Niskie poczucie wartości wiąże się z odczuwaniem stresu, brakiem pewności siebie, smutkiem, zawstydzeniem. Mamy niska samokrytykę, boimy się opinii innych, uważamy się za bezwartościowych. Stan taki może prowadzić nawet do depresji. Osoby z niską samooceną są bardziej narażone na porażki. Osoby takie maskują i kumulują w sobie często ten stan. Nie chcą przyznać się przed sobą i otoczeniem do swoich słabości. Prowadzić to może do frustracji, arogancji a nawet agresji.

Wysokie poczucie wartości związane jest z asertywnością, otwartością na zmiany, wysoką samooceną czy towarzyskością. Pomaga w wychodzeniu naprzeciw wyzwaniom, podejmowaniu wysiłków i osiąganiu ambitnych celów. Prowadzi do dowartościowania człowieka. Sprzyja także odnoszeniu sukcesów. Gdy poczucie naszej wartości jest wysokie nasz organizm lepiej radzi sobie ze stresem. Związane jest to z mniejszą produkcją kortyzolu czyli hormonem stresu.

Wzmocnij swoje poczucie wartości ! – kieruj się wskazówkami

 

  • doceniaj swoje osiągnięcia – musisz mieć świadomość swoich sukcesów. Doceniaj swoje nawet najdrobniejsze postępy w rozmaitych dziedzinach życia. Wypełniaj swój umysł pozytywnymi myślami. Uwierz w siebie i we własne możliwości.
  • Pielęgnuj swoje mocne strony - rozwijaj swoje talenty i predyspozycje. Skup się na rzeczach i czynnościach, w których czujesz się dobry/dobra. Pamiętaj, że nie da się być najlepszym w każdej dziedzinie!
  • Przyjmuj komplementy – nawet jeśli czujesz się niekomfortowo nie odrzucaj ani nie wyśmiewaj komplementów. Nie myśl, że są fałszywe. Z czasem uświadomisz sobie, że pozytywnie na Ciebie wpływają.
  • Bądź mniej krytyczny/a wobec siebie – osoby z niską samooceną zazwyczaj widzą w sobie tylko wady. Naucz chwalić siebie w myślach. Nie bądź dla siebie tak surowy/a.
  • Rób to co kochasz - Sprawiaj sobie przyjemności gdyż stymulują one wydzielanie endorfin- hormonów szczęścia. Robiąc to co lubisz najbardziej przywołujesz pozytywne emocje.
  • Nie sugeruj się opinią innych - przejmowanie się zdaniem innych może być demotywujące. Jedyną osobą, do której możesz się porównywać to Ty z przeszłości. Niech to będzie punkt odniesienia w Twoim rozwoju emocjonalnym.

 

Aby wzmocnić poczucie własnej wartości należy przede wszystkim pokochać się bezwarunkową miłością !

Doceń w sobie swoją niepowtarzalność. Poczucia wartości nie wiąż z ilością odniesionych sukcesów czy milionów na koncie gdyż nigdy nie będziesz szczęśliwy i nie będziesz uważać się za osobę wartościową.

Budowanie wysokiego poczucia wartości to ciężka praca. Efekty jednak będą zadawalające i bezcenne.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img