Dlaczego nie możemy wyjść z samotności? 5 opłakanych metod szkodzenia sobie

Jesteś singlem lub czujesz się samotna? Ostatnie badania sugerują, że przyczyny samotności można wytłumaczyć stosowanymi strategiami regulowania emocji. Być może kiedy uświadomisz sobie swój sposób działania, łatwiej Ci będzie otworzyć się i na innych ludzi, miłość i przyjaźń.

1. Wyolbrzymianie

Jeśli w obliczu kryzysu jesteś skłonna tylko o tym rozmawiać i koncentrować się na negatywach, nie działasz na swoją korzyść. Istotne jest, aby potrafić nadać pozytywny wydźwięk swoich myśli. Nie szukajmy dziury w całym, a raczej skupiajmy się na pozytywnych aspektach.

2.Tłumienie emocji

Tłumienie emocji nie jest dobre i nie pozostaje bez konsekwencji. Jeśli próbujesz zawsze zachować "poker face" nie dajesz innym szansy na to, aby się skonfrontować. Nie oczekujmy, aby inni się domyślali co czujemy i czego potrzebujemy. Zatem postaraj się okazać więcej emocji, bo nawet złość potrafi przynieść pozytywne następstwa.

3. Ruminacje

Zapewne raz na jakiś czas doświadczasz stanu, kiedy nie potrafisz przestać o czymś myśleć. Nie jesteś w stanie temu zaradzić, a myśli są negatywne przez co nastój się automatycznie pogarsza. Ten stan jest określany jako ruminacja – nieustanie powracające myśli na jakiś temat. Myśli o charakterze ruminacyjnym ciągną za sobą obniżenie nastroju, niepokój oraz myślenie o sobie i prezentowanie siebie w negatywnym świetle.

4. Przyjmowanie winy

Nie jest dobre ani ciągłe zrzucanie winy za innych, ani też obwinianie się za błędy całego świata. Takie strategie nie pomogą w uporaniu się z problemem. Atrybucja winy natomiast uruchamia w nas wewnętrznego krytyka i przykre myśli na własny temat.

5. Wycofanie się

Zaczęłaś unikać spotkań towarzyskich, chociaż kiedyś tak nie było? Każdy z nas potrzebuje spokoju i ciszy, ale nagminne unikanie kontaktu z ludźmi nam szkodzi, on jest niezbędny. Niestety wielu singli i osób samotnych ma tendencję do odrzucania różnych propozycji, które z czasem przestają się pojawiać, a to błędne koło.

NB

Udostępnij: