Okazuje się, że słuchana przez nas muzyka może mieć związek z naszym charakterem i pokazywać jakimi ludźmi jesteśmy. Cechy osobowościowe mają związek z wybieranym przez nas gatunkiem muzycznym.

Jak działa na nas muzyka?

Muzyka wpływa na nas stan emocjonalny, pomaga nam osiągnąć konkretne samopoczucie.  Stymuluje chęć poznawania świata. Pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i efektywność. Zwalcza nudę.

Słuchanie muzyki wpływa na produkcję neuroprzekaźników i wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za nasz nastrój, aktywność, poczucie szczęścia i przyjemności.

Muzyka oddziałuje na fizjologię oraz psychikę człowieka, dzięki czemu ludzie odczuwają jej wpływ na własny nastrój.

Muzyka bardzo często wywołuje wspomnienia i przywołuje określone myśli. Określony utwór może kojarzyć się człowiekowi z konkretną sytuacją, którą przeżył.

Badania naukowe

Naukowcy zdecydowali się na przeprowadzanie badań na temat związku naszych cech osobowościowych, a wybieranym przez nas gatunkiem muzycznym.

Jedne z badania naukowych zostały przeprowadzone przez Adriana Northa, eksperta w dziedzinie psychologii muzyki z Heriot-Watt University w Edynburgu. Wykazały one, że związek między naszym gustem muzycznym, a osobowością jest bardzo silny. 

Ciekawe badania naukowe przeprowadzili także Jason Rentfrow i Sam Gosling z tego samego uniwersytetu - Heriot-Watt University w Edynburgu.

W badaniu uczestniczyło 36 tys. osób z różnych miejsc na świecie. Uczestnicy mieli za zadanie ocenić 104 gatunki muzyczne, kierując się swoimi preferencjami i gustem. Osoby te oceniane były również pod kątem osobowości. Badacze na tej podstawie stworzyli zależność pomiędzy osobowością a gustem muzycznym. Oto wzorce i zależności, które przedstawili naukowcy:

  • Rap – badania złamały stereotyp, że ten gatunek muzyczny słuchają osoby agresywne, z mocnym charakterem. Okazuje się, że rapu słuchają osoby łatwo nawiązujące kontakty, otwarte, towarzyskie. Ludzi takich cechuje ekstrawersja, inteligencja, zdolności werbalne oraz wysoka samoocena.

 

  • Pop/country – osoby preferujące pop są osobami praktycznymi. Są to osoby niezwykle pracowite i szczere. Nie są natomiast kreatywne i swobodne.

 

  • Muzyka klasyczna- osoby lubiące klasykę to kreatywni introwertycy, którzy lekko podchodzą do siebie i otoczenia. Są to osoby ugodowe i sumienne. Cenią sobie spokój.

 

  • Soul/blues/jazz – są to gatunki wybierane przez ekstrawertyków. Muzyka taka lubiana jest przez osoby inteligentne, kreatywne, z wysoką samooceną. Ludzi tych cechuje stabilność emocjonalna. Są to ludzie ceniący spokój i łagodność.

 

  • Dance – taki gatunek muzyczny wybierają osoby ekstrawertyczne, ugodowe. Lubiące wysiłek fizyczny. Są to osoby asertywne i towarzyskie.

 

  • Rock/metal - fani tego gatunku to osoby z niską samooceną. Są to ludzie leniwi. Cechuje ich kreatywność i swoboda. Są towarzyscy.

 

  • Reggae – ludzi lubiący ten gatunek cechuje towarzyskość, kreatywność, wysoka samoocena. Są to osoby delikatne i spokojne. Nie są osobami pracowitymi.

 

 MP

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img