Bardzo wielu ludzi posiada w domu w domu storczyki i nie ma co się dziwić, są to bardzo piękne kwiaty, które idealnie nadają się na dekorację. Większość z nas jednak nie wie jak odpowiednio o nie zadbać i co robić, kiedy przekwitają, a więc warto poznać kilka sposobów.

Jak wiadomo storczyki nie rosną cały rok, a więc warto wiedzieć jaka odpowiednia pielęgnacja jest im potrzeba.

Kiedy i w jaki sposób przycinać?

Mamy w zwyczaju przycinać zielony pęd, co uniemożliwia wypuszczenie kolejnych pąków. Jeśli na samym końcu zielonego pędu zauważamy rosnące pąki, to możemy spokojnie czekać aż kwiat zakwitnie. Jeśli jednak pąk zaczyna wyrastać w na zgrubieniu pędu, to należy przyciąć w taki sposób, aby pąk znalazł się na końcu pędu. Kwiat przycinamy zaraz nad liśćmi, kiedy kwitnienie już się zakończy i pęd uschnie.

Kiedy storczyk przekwitnie

Storczyki lubią chłodne, ale nie za zimne miejsca, a więc dobrze jest go przetrzymywać w miejscu z temperaturą około 16-20 stopni C. Przez pierwsze 2-3 tygodnie należy pozostawić kwiat bez podlewania i nawożenia. Następnie podlewamy jedynie co dziesięć dni, a zaczynamy nawozić dopiero w momencie, kiedy pojawią się pierwsze liście.

Warto zadbać o wygodę i zdrowie storczyka, a więc co 2-3 lata warto go przesadzić, co pozwoli na uniknięcie osłabienia kwiatów i gałęzi. Dodatkowo wymieniając ziemię po przekwitnięciu warto zwrócić uwagę na korzenie, a to dlatego, że mogło dojść do zakażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami. Jeśli widzisz, że korzenie są martwe lub wysuszone to przytnij je do momentu, w którym już zaczyna się zdrowy korzeń. Dobrze jest też spryskać je grzybobójczymi preparatami.

Zwróć również uwagę do jakiego podłoża dajesz storczyka. Można kupić gotową mieszankę, która składa się z węgla drzewnego, grubych włókien torfowca nowozelandzkiego oraz kory sosnowej a następnie dodać luźno korzenie.

Kiedy kwiat nie kwitnie

Może tak się zdarzyć, że storczyk nie będzie chciał nam zakwitnąć. Wtedy należy przechłodzić go, a więc najlepiej jest wystawić go na balkon, pod koniec sierpnia, i pozostawić go tam do momentu, kiedy temperatura nie spadnie do 10 stopni C. Następnie chowamy kwiat z powrotem do domu i pielęgnujemy go tak samo, jak wyżej zostało opisane.

+
Udostępnij:

Sklep