Dlaczego warto czytać? Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu?

1. Poszerzanie wiedzy

Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, bardzo często książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników i książek psychologicznych, które mogą pomóc rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę.

2. Poszerzenie słownictwa.

Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.

3. Rozwija wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

4. Nabywanie cech dobrego rozmówcy

Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjejś biografii, książki psychologiczne, thrillery, a nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.

5. Relaks i odprężenie.

Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i obniża poziom hormonów stresu.

Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

o 68% bardziej od słuchania muzyki,

o 300% bardziej od wyjścia na spacer

i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

6. Pomaga zasnąć.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

7. Kształtuje osobowość.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

8. Zasady pisowni.

Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.

+
Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img