Co kryje testament Elżbiety II? Zgromadziła ogromny majątek!

Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Przez lata zgromadziła ogromny majątek, który jest wart miliardy. Co kryje testament królowej i kto odziedziczy fortunę?

Co kryje testament królowej?

Australijski magazyn "New Idea" na krótko przed śmiercią Elżbiety II postanowił się przyjrzeć, co skrywa testament królowej. Choć wiele osób zastanawia się, jaka jest ostatnia wola monarchini… To może pozostać tajemnicą, ponieważ jak poinformował były brytyjski polityk, Norman Baker:

„Dokumenty są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej”.

Nie do końca wiadomo, co kryje ostatnia królewska wola…

Treści królewskich testamentów zwykle są pieczętowane i nie ujawnia się ich osobom postronnym. Ostatnie wole królewskie w przeciwieństwie do wszystkich innych testamentów, nie są otwarte dla publiczności. Więc do końca nie wiadomo, kto otrzyma spadek po Elżbiecie II i na co tak naprawdę może liczyć spadkobierca.

Królowa zgromadziła ogromny majątek

Wiadomo jednak, że królowa zgromadziła ogromny majątek! Jej prywatne dobra są wyceniane na pół miliarda dolarów. Pieniądze te zgromadziła dzięki trafionym inwestycjom w kolekcje dzieł sztuki, biżuterię oraz nieruchomości, w tym zamki Sandringham i Balmoral. Na pewno tę część fortuny odziedziczy jej syn, król Karol III, tuż po koronacji.

Co jeszcze wchodzi w jego skład?

Elżbieta II odziedziczyła także po zmarłej w 2002 roku Królowej Matce, majątek o wartości 70 mln dolarów. Na tę fortunę składają się stadnina koni, dzieła sztuki, kolekcje cennych znaczków pocztowych, biżuteria, porcelana  i inne wartościowe przedmioty (np. jajka Fabergé).

To nie wszystko! Królowa otrzymywała wynagrodzenie wypłacane z pieniędzy podatników. Wiadomo, że w latach 2021 i 2022 wyniosło ono ponad 86 mln funtów. Z tych funduszy pokrywano m.in. utrzymanie królewskich pałaców oraz koszty jej podróży,

Wartość brytyjskiej monarchii można wycenić na 78 mld funtów!

Magazyn Brand Finance podaje, że wartość brytyjskiej monarchii, w skład której wchodzą dobra jakie posiada i wkład w krajową gospodarkę, można wycenić na sumę 78 mld funtów!

Większość tych pieniędzy jest ulokowana w nieruchomościach, które zarządzane są przez "Królewską Firmę", nazywaną Monarchy Plc. Zarządza ona nieruchomościami o łącznej wartości 28 miliardów dolarów. W ich skład wchodzą m.in. Posiadłości Koronne ( warte 19,5 mld dol.), Pałac Buckingham (4,9 mld), Księstwo Kornwalii (1,3 mld), Księstwo Lancasteru (748 mln), Pałac Kensington (630 mln) i Posiadłości Koronne w Szkocji (592 mln).

Królowa posiadała także farmy wiatrowe, bezcenne dzieła sztuki oraz jedną z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, w skład której wchodzi 98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek.

Udostępnij: