Toksyczne zachowanie ma wiele postaci. Toksyczną osobą może być każdy - kolega z pracy, przyjaciel, członek rodziny, czy partner. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że stajemy się ich ofiarą. Szczególnie jeśli żyjemy z tą osobą w bliskiej relacji. Wiele zachowań jest również trudnych do zaobserwowania, jako że stanowią pasywno – agresywne traktowanie. Co to oznacza?

Pasywno – agresywne traktowanie – co to?

Najprościej mówiąc, jest to traktowanie drugiej osoby poprzez dwuznaczność, uczucie niepewności i pośrednią agresję. Takie osoby pozostawiają w swoich wypowiedziach pewne aluzje, które dotyczą ich ofiary, w tym przypadku możesz to być ty. Często wykorzystują przeszłość drugiej osoby oraz pozostawiają „żartobliwe” komentarze, których celem tak naprawdę jest wyrządzenie przykrości. Jakie jeszcze zachowanie okazują takie osoby, poza słowną ukrytą agresją?

 

Ciche traktowanie

Ten typ człowieka potrafi obrazić się dosłownie o wszystko. Coś, co wczoraj było tematem żartu, dzisiaj jest początkiem konfliktu. Co więcej, pasywno – agresywni przyjaciele się nie kłócą tak, jak zazwyczaj to wygląda między ludźmi. Stosują taktykę cichych dni. Nie odzywają się przez bardzo długi czas i czekają na twój ruch, aby naprawić relację. To natomiast doprowadza do wywołania dużego poczucia niepewności nie tylko w danej sytuacji, ale również ma wpływ na taki stan w późniejszym rozwoju relacji.

 

Zapominalscy

Osoby te zapominają o ważnych datach, umówionym spotkaniu, złożonej obietnicy, prośbach i wielu innych rzeczach, które mogą wyrządzić ci przykrość. Oczywiście takie zapominalstwo nie jest przypadkowe. W rzeczywistości osoby te doskonale wiedzą i pamiętają o tych wszystkich rzeczach, bo stanowią one dla nich możliwość na okazanie swojego pasywno – agresywnego traktowania. To natomiast jest bardzo łatwym początkiem do zrujnowania zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa.

 

Grają na czas

Pasywno – agresywne osoby będą czekały do ostatniej chwili, aby udzielić odpowiedzi i przeważnie jest ona zupełnie inna od tej oczekiwanej, chyba że sami posiadają w tym osobistą korzyść. Najczęściej taką metodę stosują w momencie, kiedy wiedzą, że po upływie tego czasu już wiele nie będzie można zrobić – na przykład kupno biletu na samolot.

 

Takie zachowania są ukrytą toksycznością, którą ciężko jest nam dostrzec, szczególnie ze względu na posiadane uczuć do drugiej osoby. Inną kwestią, którą warto zapamiętać, jest to, że taką osobą może być każdy, a więc również my sami. Pamiętaj zatem, aby zwracać uwagę na swoje własne zachowanie.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img