Czy przyjaźń damsko – męska istnieje? Wyniki przeprowadzonego badania mogą cię zaskoczyć!

Od dawna zdania na temat przyjaźni damsko – męskiej są podzielone. Część osób uważa, że jest to zupełnie niemożliwe i prędzej czy później jedna ze stron zacznie odczuwać głębsze uczucia. Inni natomiast uważają, że jak najbardziej ten rodzaj przyjaźni ma prawo się udać. Jaka jest jednak prawda? Czy przyjaźń damsko – męska istnieje?

Przyjaźń damsko – męska w oczach ludzi

Ten rodzaj przyjaźni wywołuje wiele dyskusji wśród ludzi i każdy z nas posiada swoje własne zdanie na ten temat. Wydaje się, że taka przyjaźń jest niemożliwa ze względu na pociąg seksualny oraz ewentualne uczucia. Mimo wszystko możemy być świadkami przyjaźni damsko – męskiej, która jest bardzo wspaniałą i silną przyjaźnią. Niektórzy od lat znajdują się w takiej relacji, układając swoje życie romantyczne z zupełnie kimś innym.

 

Temat przyjaźni stał się również czymś interesującym dla naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Eau Claire, którzy zapragnęli sprawdzić, jak taka przyjaźń naprawdę funkcjonuje.

Badania

Do badania zaproszono 88 par przyjaciół, którzy musieli odpowiedzieć na pytania, które dotyczyły romantycznej sfery ich relacji (jeśli występuje lub czy miałaby szanse wystąpić). Część pytań była przeprowadzana wspólnie, a druga część na osobności. Następnie poznano bliżej ich historię przyjaźni oraz znajomość siebie nawzajem. To pomogło określić naukowcom pewne interesujące fakty.

Aby wynik badań był wiarygodny, naukowcy stworzyli pewne kategorie: silne uczucie, brak uczucia oraz umiarkowane uczucie. Też zwrócono uwagę na różnorodność emocji, czyli podziw, pożądanie oraz faktyczne uczucie.

Wynik badania

Okazuje się, że kobiety i mężczyźni oceniają swoją przyjaźń poprzez zupełnie inne czynniki. To sprawia, że postrzeganie relacji znacznie się różni. Kobiety mało kiedy odczuwają jakiekolwiek pożądanie w kierunku do swojego przyjaciela. Wychodzą z założenia, że takie nastawienie ma miejsce również po stronie mężczyzny. Nic jednak bardziej mylnego. Mężczyźni znacznie częściej odczuwają większy pociąg do swojej przyjaciółki i są przekonani, że jest to odwzajemnione.

Udostępnij: