Czego uczy nas przyjaźń

Przyjaźń to piękna rzeczy, która potrafi nas spotkać w najmniej odpowiednim momencie naszego życia. Wzbudza te miłe jak i negatywne emocje. Jednakże pomimo samej sfery emocjonalnej, potrafi nas ona naprawdę wiele nauczyć: tego co źle zrobiliśmy w naszej przeszłości oraz tego, czego lepiej dokonamy w przyszłości.

Zaufania 

Przyjaźń uczy przede wszystkim zaufania, lecz nie tylko na zasadzie potrzeby czy pozytywnych wrażeń. Odnosi się to także do pewnej z najcenniejszych lekcji w życiu: komu możemy zaufać, a jakim osobom absolutnie nie powinniśmy. Wydaje się to błahe – takie czysto przyjacielskie – ale naprawdę nie ma nic ważniejszego niż umiejętność rozpoznania osoby, która na pewno nigdy nas nie zdradzi.

Pokory 

Przyjaźń potrafi nauczyć nas także pokory, której możemy nie posiadać z różnych przyczyn – charakter, osobowość, przeszłość, towarzystwo. Dzięki temu dotrzemy do rzeczy, jakie wykonujemy źle oraz, które możemy wykonywać lepiej – przy minimalnym zadufaniu w sobie. Pomoże nam to nabrać dystansu do własnej osoby, ale przede wszystkim otrzymamy ogromne pokłady pokory.

Drugiego człowieka 

Gdy spotykamy się z kimś z dużą częstotliwością i mamy wspólne tematy do rozmowy, z pewnością nauczymy się drugiej osoby, nabierzemy empatii, aby ostatecznie umieć rozpoznawać emocje oraz potrzeby innych ludzi. Ma to bardzo terapeutyczne, ale zarazem funkcjonalne podłoże na przyszłość. Pomoże nam zrozumieć wiele spraw od zupełnie innej strony.

Siebie samych 

Posiadając naświetlenie swojej osoby z drugiej strony, mamy szerszy i bardziej rzetelny obraz tego, kim tak naprawdę jesteśmy. Pomaga to zauważyć więcej, a przede wszystkim ułatwia pojęcie błędów czy wad. Warto więc i tego nauczyć się od przyjaźni, która być może będzie dla nas jedyna w całym życiu.

B.J

Udostępnij: