Prawdziwy przyjaciel to skarb. Ale jak go rozpoznać? Kogo możemy nazwać swoją bratnią duszą? Przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat przyjaźni, które nauczą cię odróżniać prawdziwych przyjaciół od tych, którzy nimi nie są!

Najpopularniejsze mity na temat przyjaźni

Przyjaciel powinien wiedzieć o mnie wszystko

Choć nie powinniśmy mieć tajemnic przed przyjacielem, to przyjaźń nie polega na tym, żeby całkowicie "obnażyć" się przed drugim człowiekiem. Każdy z nas powinien mieć wewnętrzny obszar, do którego tylko on ma dostęp. Nie musimy mówić o wszystkim drugiej osobie i nie powinno być to postrzegane jako nielojalność, nieszczerość, czy brak zaufania.

Przyjaciel powinien akceptować wszystkie moje wady

Prawdziwy przyjaciel powinien nas w pełni akceptować i sprawiać, że w jego towarzystwie czujemy się swobodnie i naturalnie. To jednak nie oznacza, że powinien akceptować wszystkie nasze wady, wysłuchiwać ciągłych skarg, głaskać po głowie, godzić się na wszystko i tolerować nawet naganne zachowanie.

Przyjaciel powinien zawsze stać za mną murem

To nie do końca prawda. Prawdziwy przyjaciel potrafi być krytyczny wobec nas, a gdy trzeba, przestrzegać przed konsekwencjami niewłaściwych decyzji. Przyjaciel mówi nam prawdę prosto w oczy i niczego nie ukrywa. Na dodatek potrafi otwarcie powiedzieć, kiedy się myślimy i nie mamy racji. Informuje, gdy widzi że popełniamy błąd, żebyśmy mogli się na nich uczyć i wyciągać z nich wnioski.

Przyjaciel powinien nam pomagać w każdej sytuacji

Często naiwnie oczekujemy, że przyjaciel będzie nam pomagał w każdej sytuacji. Rozwiąże wszystkie nasze problemy, ochroni nas przed konsekwencjami nierozsądnych działań i załatwi za nas trudne sprawy. Przez to zbyt wiele oczekujemy i próbujemy zrzucić na innych odpowiedzialność za własne życie. Prawdziwa przyjaźń na tym nie polega.

Przyjaciel zawsze musi mieć dla mnie czas

Nie możemy żądać od swoich przyjaciół, żeby zawsze mieli dla nas czas i byli dostępni na każde nasze zawołanie. W relacji powinna zostać zachowana równowaga pomiędzy tym co od siebie dajemy, a co bierzemy od innych. Prawdziwa przyjaźń między ludźmi jest czysta, bezinteresowna i wolna od jakiejkolwiek zależności i wzajemnych uwikłań.

Przyjaźń można opisywać na wiele sposobów - jednak najpiękniejsze słowa znajdziemy w cytatach o prawdziwej przyjaźni, która przetrwa każdy kryzys.

dz

Udostępnij:

Sklep