Toksyczna przyjaźń. Jakie zachowania o niej świadczą?

Czasem w życiu mamy do czynienia z relacjami, które nazywamy przyjaźnią, ale tak naprawdę nią nie są. Mowa o toksycznej przyjaźni, która zamiast nas wzmacniać, odbiera nadzieję i radość z życia. jak ją rozpoznać? Oto kilka zachowań, które o niej świadczą.

Jakie zachowania świadczą o toksycznej przyjaźni?

Nie wiesz, czy osoba, która podaje się za twojego przyjaciela, naprawdę nim jest? Oto zachowania które świadczą o tym, że masz do czynienia z toksycznym człowiekiem.

Wywołuje negatywne emocje

Taka osoba wywołuje w tobie jedynie smutek, przygnębienie i osłabienie. Pozbawia sił, chęci do działania i życia. Pozostawia mnóstwo negatywnych emocji… i poczucie, że przyjaźń wcale nie powinna tak wyglądać.

Cieszy się z Twoich niepowodzeń

Toksyczny przyjaciel nie potrafi udzielać wsparcia, pocieszyć, ani doradzić. Uwielbia za to słuchać, gdy coś złego Ci się przytrafiło lub poszło nie po Twojej myśli. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wewnętrznie cieszą go Twoje niepowodzenia. Na dodatek pod pozorem szczerości i udzielania dobrych rad, stale Cię ocenia, krytykuje, a nawet obraża.

Jest zazdrosny o Twoje sukcesy

Taka osoba jest do rany przyłóż w sytuacjach, gdy przeżywasz trudności i kłopoty. Natomiast, gdy odnosisz sukcesy i ci się powodzi, jej zachowanie diametralnie się zmienia. Okazuje niezadowolenie, frustrację, a nawet otwartą wrogość. Jest zazdrosna i zawistna, o to że dobrze ci się układa.

Bierze więcej niż daje

W relacji z taką osobą nie jest zachowana równowaga pomiędzy braniem i dawaniem. Fałszywi przyjaciele wciąż czegoś od ciebie chcą, lista ich próśb i oczekiwań nie ma końca. Z drugiej strony Ty nie możesz liczyć na ich pomoc, czy wsparcie.

Wykorzystuje Cię

Toksyczny przyjaciel pozostaje z tobą w bliskiej relacji, wyłącznie dla własnych korzyści. Bez mrugnięcia okiem się od ciebie odwrócą i zostawi w potrzebie. Szczególnie, gdy naprawdę będziesz potrzebować jego wsparcia i pomocy.

Wciąż narzeka

Toksyczne osoby wciąż są niezadowolone, rozdrażnione i na wszystko narzekają. Ich negatywne nastawienie do świata i ludzi może być zaraźliwe. Słuchanie ich narzekania sprawia, że sam czujesz się przygnębiony, smutny, osłabiony i zmęczony.

Manipuluje Tobą

Toksyczny przyjaciel nie waha się tobą manipulować. Wzbudza w tobie poczucie winy, lęku i strachu. Często wywiera na Ciebie presję i naciska, bezwzględnie dąży do własnych celów.

Cytaty o przyjaźni - to właśnie tam jesteśmy wstanie odnaleźć prawdziwe sentencje, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu!

Udostępnij: