Socjopata- jak go rozpoznać i obok niego żyć?

Taki człowiek bez skrupułów kłamie, manipule, nie ma sumienia i jest w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Kim jest socjopata, jak działa i i jak radzić sobie w jego towarzystwie? Poznaj wskazówki, jak żyć obok takiej osoby.

  Kim jest socjopata?

  Socjopatia to zaburzenie osobowości, które polega na nieprzestrzeganiu norm społecznych, etycznych i powszechnie przyjętych zachowań. Takie osoby są na pozór sympatyczne, miłe, uprzejme, kulturalne i dobrze wychowane. Dobrze się maskują, ale tak naprawdę są pozbawione empatii, traktują innych instrumentalnie i wykorzystują ich do własnych celów. Nie przywiązują się do nikogo, nie potrafią stworzyć zdrowego związku, nie odczuwają wyrzutów sumienia.

  Jak rozpoznać socjopatę?

  Psycholodzy, twierdzą, że co piąta osoba jest socjopatą. Może być to Twój szef, koleżanka, członek rodziny, a nawet partner. Jeśli spotkałeś w swoim życiu kogoś, kto nie liczy się z innymi, traktuje ich z góry, dąży po trupach do celu, nie ma w sobie empatii i nie przestrzega norm społecznych, być może masz do czynienia z socjopatą.

  ZOBACZ TAKŻE: Rzucił Cię przez SMS-a? Zobacz, co powinnaś zrobić

  Jak żyć obok socjopaty?

  Socjopaci są wśród nas i może okazać się nim bliska nam osoba. Poznaj wskazówki, jak żyć obok socjopaty i sobie z nim radzić.

  Unikaj kontaktu

  Unikanie kontaktu z socjopatami sprawi, że nie będą mogli negatywnie wpłynąć na Twoje życie. Jeśli twój współpracownik lub szef wykazuje oznaki socjopatii, ogranicz z nim kontaktu do minimum, nie wychodź poza sferę zawodową. Odetnij się od znajomości z takimi osobami. Jeśli tkwisz w związku z psychopatą, najlepiej zakończ taką relację. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, kontynuuj związek  tylko pod warunkiem, że socjopata sam zechce się zmienić i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

  Słuchaj instynktu

  Jeśli poznałaś osobę, która na pozór jest sympatyczna, uprzejma i kulturalna, ale w jej zachowaniu zauważasz coś dziwnego, lepiej miej się na baczności. Socjopaci świetnie się maskują i udają kogoś, kim nie są, by w najmniej oczekiwanym momencie pokazać prawdziwe oblicze. Słuchaj głosu instynktu.

  Uważaj na manipulacje

  Socjopaci często manipulują innymi ludźmi. Nie daj się wciągnąć w ich gierki i intrygi, trzymaj się od tego z dala. Uważaj na pochlebstwa, kłamstwa i podstępne zachowania.

  Nie okazuj słabości

  Nie okazuj słabości i współczucia w towarzystwie takiej osoby. Socjopata to osoba, która nieustannie ranni innych, jednocześnie domaga się od nich zrozumienia, wsparcia i współczucia. Nie ma empatii, traktuje innych instrumentalni i wykorzystuje do własnych celów. Nie pozwól stać się ofiarą socjopaty.

  Nie zmieniaj na siłę

  Jeśli w swoim otoczeniu spotkałaś się z socjopatą, nie próbuj takiej osoby zmieniać lub naprawiać na siłę. Choć socjopaci uważają, że nie potrzebują pomocy, tak naprawdę ich osobowość jest zaburzona. Nie jesteś w stanie pomóc takiej osobie na własną rękę. Pomoże tylko profesjonalne wsparcie i terapia.

   

   

  Udostępnij: