Związek z patologicznym kłamcą- jak się chronić?

Statystyki pokazują, że niemal każdy w mniejszym lub większym stopniu kłamie. Z prawdą mijają się wszyscy, ale niektórzy kłamią i oszukują notorycznie! Najgorsze, gdy mamy pecha związać się z patologicznym kłamcą. Podpowiadamy, jak się uchronić przed oszustwami i manipulacjami w takiej relacji.

  Okłamywanie bliskiej osoby w związku

  Nie ma takiej osoby, której nie zdarzyłoby się okłamać partnera. Każdy czasem mija się z prawdą i nie jest w pełni uczciwy. Najczęściej zaczyna się od drobnych oszustw i niedopowiedzeń, a z czasem może być coraz gorzej. Im lepiej kłamca zna swojego partnera, tym łatwiej przychodzi mu oszukiwanie, a drugiej osobie coraz trudniej jest dojść prawdy i zorientować się co się dzieje. Gdy dochodzi do tego miłość i bezgraniczne zaufanie, sprawa robi się beznadziejna…

  Dlaczego ludzie w związkach kłamią?

  Według magazynu BBC Science Focus ludzie w związkach mogą kłamać z wielu powodów: z premedytacją, by manipulować innymi i osiągnąć własne korzyści. Czasem robią to dla uniknięcia konsekwencji swoich działań, czy dla świętego spokoju. Bywa, że chcą chronić bliskich przed bolesną lub trudną prawdą. Zdarza się, że chcą podnieść swoje poczucie własnej wartości i stać się lepszym w oczach otaczających ich osób. Jednak pewni ludzie mijają się z prawdą bez wyraźnego powodu. Kłamią, bo po prostu lubią to robić i nie są w stanie przestać!

  ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Grochola o walce z rakiem: „Jestem potwornie słaba”

  Związek z patologicznym kłamcą- jak się chronić?

  Jak się uchronić przed oszustwami i manipulacjami w związku z patologicznym kłamcą?

  Kłamstwo ma krótkie nogi

  Kłamstwo ma krótkie nogi, czasem wystarczy ustalić kilka faktów, które pomogą Ci je odkryć. Jeśli myślisz, że ktoś Cię okłamuje, zadaj mu kilka pytań: Kto? Gdzie? Kiedy? Jak? Z kim? Dlaczego? Co było potem? To pomoże Ci wyłapać niespójności i zorientować się, że ktoś kłamie, gdy zyskasz pewność, że jesteś oszukiwany- działaj.

  Doprowadź do konfrontacji

  Gdy odkryjesz, że masz do czynienia z kłamcą, doprowadź do konfrontacji. Jeżeli nie będziesz dawać przyzwolenia nawet na drobne kłamstwa, to pokażesz, że nie zgadzasz się na nieuczciwą relację. Rozmów się z partnerem, postaw na szczerość i graj w otwarte karty.

  Nie udawaj, że nic się nie stało

  Gdy odkryjesz, że partner jest patologicznym kłamcą, nie warto udawać, że nic się nie stało i tłumaczyć jego zachowania. Jeżeli dowiesz się, że druga osoba nie jest z tobą szczera, musisz mówić o tym wprost. Nie daj się nabrać na dalsze oszustwa i manipulacje.

  To koniec...

  Według National Library of Medicine patologiczni kłamcy mają poważne problemy z powstrzymaniem się od kłamania. Czasem wynika to zaburzeń neurologicznych i zmian w mózgu, wobec tego zmiana ich zachowania nie jest możliwa. Dlatego, jeśli ktoś oszukuje cię notorycznie i z premedytacją- ustal granice. Mimo twoich starań i najlepszych chęci, taka osoba i tak się nie zmieni. W takiej sytuacji warto zadbać o siebie i po prostu odejść.

  Udostępnij: