Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Oto „efekt Lucyfera”

Ludzie od wieków zastanawiali się, skąd pochodzi zło. Czy człowiek może być z natury dobry lub zły? Dlaczego czasem dobrzy ludzie, zaczynają zachowywać się okrutnie? Amerykański psycholog Philip Zimbardo odkrył „efekt Lucyfera” i znalazł odpowiedzi na te pytania.

  Czym jest „efekt Lucyfera”?

  Efekt Lucyfera to termin wprowadzony przez amerykańskiego psychologa Philippa Zimbardo. Określa on przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły, jedynie z powodu środowiska, w jakim dana osoba się znajduje.

  Kontrowersyjny eksperyment więzienny

  Zimbardo chciał odkryć, skąd się bierze zło i dlaczego niektórzy ludzie je czynią. Zastanawiał się, czy zło leży w ludzkiej naturze, czy odpowiedzialne są za nie czynniki zewnętrzne.

  W tym celu w 1971 roku przeprowadził słynny stanfordzki eksperyment więzienny. Wzięło w nim udział 18 studentów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy- więźniów i strażników. Przez kilka kolejnych dnia mieli wcielać się w nadane role. Przebieg eksperymentu okazał się na tyle dramatyczny, że po sześciu dniach został przerwany. Strażnicy przemienili się w okrutnych oprawców i zaczęli znęcac się nad więźniami, z kolei uwięzieni ludzie zaczęli się buntować i planować ucieczkę.

  „Przemiana anioła w diabła”

  Eksperyment więzienny  pozwolił potwierdzić tezę o radykalnej zmianie zachowania, przede wszystkim skłonności do ogromnego okrucieństwa, zwyczajnych ludzi, kiedy są się anonimowi i mogą traktować innych w sposób przedmiotowy.

  Psycholog odkrył, że w specyficznych warunkach, każdy człowiek może przeobrazić się w oprawcę albo w bezwolną ofiarę bezprawnych represji, czy tortur.  Oznacza to, że każdy z nas jest zdolny do nieludzkiego traktowania innych. I to na skutek czynników społecznych, a nie cech osobowości.

  ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Barbara Radecka. Aktorka z „Na wspólnej” zmagała się z nowotworem

  „Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?”

  Philip Zimbardo na podstawie swojego słynnego eksperymentu napisał książkę „Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?”

  Opisał w niej wnioski płynące z eksperymentu i potwierdził, że w pewnych warunkach może dojść do przemiany zasadniczo normalnych ludzi w pełnych okrucieństwa oprawców. Przy tym odniósł się do podobnych wydarzeń na świecie, m.in. sprawy amerykańskich żołnierzy, znęcających się podczas wojny w Iraku, nad osadzonymi w więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem.

   

  Udostępnij: