Tęsknota za kimś kogo już nie ma…

Czasem w życiu ludzie chwilowo nas opuszczają lub po prostu odchodzą na zawsze. Pozostawiają za sobą wspomnienia, nieutulony ból, uczucie pustki i tęsknotę, nad którą nie sposób zapanować. Jeśli utknęłaś w przeszłości, Twoje wspomnienia stają się ciężarem, a Ty nie jesteś w stanie ruszyć dalej, pora poszukać pomocy…

Gdy ktoś nas opuszcza…

Jeśli ktoś Cię opuścił, nagle i niepodziewanie zostawił lub odszedł na zawsze, masz prawo odczuwać wiele negatywnych emocji. Utrata kogoś lub czegoś ważnego to ciężkie doświadczenie, z którym każdy z nas radzi sobie inaczej. Może to wywoływać smutek, żal i rozczarowanie. Może także powodować silną tęsknotę, z którą czasem ciężko sobie samodzielnie poradzić.

Gdy tęsknimy za kimś kogo już nie ma…

Tęsknota to naturalne uczucie, które towarzyszy nam jako reakcja na czyjąś stratę. To całkowicie naturalna i normlana sprawa, która dotyczy każdego człowieka. Jednak, gdy zaczynamy żyć wspomnieniami, zatracać się w przeszłości i nie jesteśmy w stanie ruszyć dalej- może to świadczyć o tym, że potrzebujemy pomocy.

Jak poradzić sobie z wyniszczającą tęsknotą?

Nie ma lekarstwa, które byłoby wstanie wyłączyć wspomnienia i wymazać ból, który Ci towarzyszy. Nie istnieje cudowne remedium na tęsknotę, które pozwoli się jej od razu pozbyć… Możesz jednak sobie z nią poradzić i zacząć żyć dalej.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że tęsknota za kimś to normalny proces. Jednak nie powinnaś przeciągać go w nieskończoność, ponieważ wtedy może zmienić się w patologiczny stan.

Taki długotrwały żal uniemożliwi przejście na kolejny etap i ruszenie dalej. Sprawi, że utkniemy w przeszłości, która stanie się dla nas przytłaczającym ciężarem.

Dlatego tak ważne jest otwarte wyrażanie swoich emocji. Nie powinniśmy ich tłumić, wypierać, ani im zaprzeczać.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z tymi emocjami, nie bój się prosić o wsparcie bliskich lub poszukać profesjonalnej pomocy. Psycholog lub terapeuta pomoże Ci przepracować stratę i wskaże jak najlepiej sobie z nią radzić.

Silną tęsknotę za kimś można porównać do żałoby. Jest ona nam potrzebna, abyśmy mogli poradzić sobie z kolejnym etapem w swoim życiu, zamknąć go, zaakceptować stratę i po prostu zacząć żyć dalej.

DZ

Udostępnij: