Jak radzić sobie z samotnością w Święta?

Boże Narodzenie nie zawsze jest magicznym i wyjątkowym czasem. Dla wielu osób jest to stresujący okres, wypełniony żalem, smutkiem i samotnością. Co zrobić, gdy nie masz z kim spędzić tych dni? Jak radzić sobie z samotnością w Święta?

  Samotne Boże Narodzenie to trudny czas dla wielu osób

  Boże Narodzenie nie dla wszystkich jest radosnym i wyczekiwanym magicznym okresem w roku. W życiu każdego z nas zdarzają się wyjątkowo trudne sytuacje, które sprawiają, że czas świąt jest trudny, jak np. samotność, rozwód lub żałoba. Z tego powodu samotne święta są bardzo trudnym okresem dla tych, którzy je przeżywają.

  Jak radzić sobie z samotnością w Święta?

  Trudno o dobre rady na samotne święta. To jak je spędzimy, w dużym stopniu zależy od nas samych. Jedno jest pewne, aby były udane, trzeba przede wszystkim się odprężyć i przepędzić złe myśli. Jak radzić sobie z samotnością w święta i co zrobić, aby ten okres, mimo wszystko był udany? Odpowiadamy!

  Kilka sposobów na samotne Święta

  Jeśli nie możesz lub nie chcesz spędzać ich z rodziną, możesz umówić się na spotkanie w gronie przyjaciół lub wybrać na bożonarodzeniową imprezę.

  *

  Święta to czas, kiedy możesz wreszcie zrobić coś dla siebie. Nadrobić filmowe zaległości lub poczytać książki, nadrobić deficyt snu, czy po prostu poleniuchować na kanapie, objadając się świątecznymi przysmakami.

  *

  Morsowania, wyjście na sanki, kulig, lepienie bałwana, bitwa na śnieżki, czy spacer do pobliskiego lasu, także będą dobrym pomysłem.

  *

  Jeśli czujesz się samotny, a nie chcesz spędzać świąt w pojedynkę, możesz zaangażować się w wolontariat. Możesz pomóc w przygotowaniu świąt dla bezdomnych, w domu dziecka, czy domu samotnej matki. Włączyć się w świąteczną zbiórkę prezentów, datków lub przygotowanie wigilii dla potrzebujących.

  ZOBACZ TAKŻE: Najgorsze świąteczne prezenty. Na pewno nie chcesz ich znaleźć pod choinką!

  Samotność na Święta z wyboru

  Jednak część osób świadomie rezygnuje z rodzinnych świąt. Kojarzą im się z konfliktami, ciężkimi przeżyciami,  złymi wspomnieniami z przeszłości, czy osobami, za którymi nie przepadają, przymusem i krępującymi pytaniami w stylu: „kiedy ślub”, „kiedy dziecko”.

  Po prostu wolą odpuścić sobie świąteczne spotkania w rodzinnym gronie i spędzić ten czas inaczej. Choćby pobyć tylko we dwoje z partnerem lub zwierzakami, odpocząć we własnym domu, wyjechać na narty, czy wycieczkę za granicę

  Jeśli czujesz podobnie, pamiętaj, że nie musisz na siłę spędzać świąt z bliskimi. Zastanów się, co jest dla Ciebie najlepsze i postępuj w zgodzie ze sobą. Zatroszcz się o siebie i swoje szczęście, masz prawo do decydowania o sobie.

  Udostępnij: